Sakarya İŞKUR Toyota İş Garantili Kursu

Sakarya İŞKUR Toyota İş Garantili Kursu

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü ile Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. ile işbirliği yaparak kurs düzenliyor. Bu kursu tamamlayan 870 Kişi Toyota Fabrikasında işe başlayacak. İşkur isdihdam garantili kurslarından birini de Sakarya’da düzenliyor.

Sakarya İŞKUR Toyota İş Garantili Kursu   Sakarya Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü ile Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş arasında, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi kapsamında anlaşma yapıldı. Toyota Sakarya fabrikasında 870 kişilik istihdam garantili kurs programı düzenlenmesi ile ilgili işbirliği protokolü imzalandı.

İşkur Sakarya’da açılacak olan kurslarını başarı ile tamamlayan kursiyerler meslek sahibi olacaklar. Kursiyerlerden kaynak makinesi operatörü mesleğinde 278, otomotiv yüzey boyama makineleri operatörü mesleğinde 158, otomotiv montaj işçiliği mesleğinde 397 ve otomotiv kalite kontrol işçiliği mesleğinde 37 olmak üzere, toplam 870 kişi, yaklaşık 3 ay süren eğitimin ardından Toyota’da işe yerleştirilecek.

Sakarya İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, kuruma kayıtlı işsizlerin kursa başvuru yapabileceğini söyledi. Kursiyerlere, üç aylık kurs süresince iş yerinde uygulamalı mesleki eğitim ve iş başı eğitim programı uygulanacak. Bu kursa katılan kursiyerler de tüm İşkur kurslarında olduğu gibi günlük yol ve yemek ücretini alacak. İŞKUR kursiyerlere, mesleki eğitim programı süresince günde 20 TL, ayda 550 TL, işbaşı eğitim programı süresince günde 25 TL, ayda 650 TL ödeme yapılacak. Ayrıca, yaklaşık 5 ay sürecek olan program süresince, kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigortaları ile genel sağlık sigortası primleri de yine İŞKUR tarafından karşılanacak. Toyota’da İŞKUR ödemeleri yanında, her kursiyere maddi destek sağlayacak.

Kurs süresi bitiminde tüm kursiyerler sınava tabi olacaklar. Programın sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara, kurs bitirme sertifikası verilecek.  Tekin Kaya, “Kurs programı, firmaya nitelikli iş gücü ve sertifikalı eleman desteği sağlıyor. Ancak bunun yanı sıra 42 aya kadar SGK prim teşviki de firmaya veriliyor.” diye ifade etti. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş Finans ve İdari İşler Direktörü Levent Yüksel de İŞKUR’la, işbirliği yapmaktan dolayı memnuniyetini dile getirerek, kuruma verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Kimler bu kursa katılabilir?

İŞKUR istihdam garantili meslek edinme kurslarına katılmak isteyenlerin işsiz ve en az lise mezunu olmaları, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş’ye veya Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekiyor.

Sakarya’daki Toyota fabrikası kalite yönüyle dünyadaki en iyi fabrikalardan bir tanesidir. Fabrika İşkur destekli eleman alımları ile Toyota’nın istihdamı, üretimi, katma değeri, döviz getirisi çok daha fazla artacak.


Bir önceki yazımız olan Özelde Diş Tedavisi Yürürlüğe Girdi başlıklı makalemizde `sağlık bakanlığı, ADSM ve diş tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Batuhan dedi ki:

    En az lise mezunu bu düşünce tarzı çok ama çok yanlış.

  2. Hasan YALÇIN dedi ki:

    Toyata gibi dünyaca ünlü bir firmada çalışmayı çok istiyorum.1987 doğumluyum günümüz şarları ile Liseyi dıştan okumaya devam ediyorum.Bu sınava katılmak istiyorum.
    Saygılar.

BİR YORUM YAZ