Üniversite Mezunlarına İşkur Şoku!

Üniversite Mezunlarına İşkur Şoku!

Üniversite Mezunlarına İşkur Şoku!İş arayanlarla eleman arayanları buluşturan İşkur üniversite mezunlarını işe yerleştirmede etkili olamadı. İşkur vasıtasıyla işe yerleşmek için 192 bin üniversite mezunu başvuru yaptı. Ancak İŞKUR’a başvuran üniversitelilerin 22 bini işe yerleştirilebildi. İşkur kayıtlarında ilköğretim ve lise mezunlarının işe yerleştirilme oranları daha yüksek bulunuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2012 yılında İŞKUR’a lisans ve üstü eğitime sahip 192 bin 184 kişinin başvurduğunu açıkladı. Ancak başvuranlardan sadece, 22 bin 76’sının işe yerleştiğini bildirdi.

2 Milyonu Aşkın Kişi İşkur’a Başvurdu

MHP Mersin Milletvekili Ali Öz işkur isdihdama kazandırdığı kişiler ile ilgili soru önergesi verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı önergeye üniversiteli işsizlerin oranını açıklayarak yanıt verdi. Ortaya çıkan rakamlara göre üniversite mezunlarının daha zor işe yerleştirildiği görülüyor.

Çalışma Bakanı, İŞKUR’un sunduğu hizmetlerden faydalanmak için 2012 yılında toplam 2 milyon 296 bin 325 kişinin kuruma başvuruda bulunduğunu açıkladı. Ancak 192 bin 184’ünün lisans ve üstü eğitime sahip kişilerden oluştuğunu açıkladı.

Faruk Çelik 2012 yılında İŞKUR tarafından işe yerleştirilenlerin toplam sayısının 556 bin 587olup lisans ve üstü eğitime sahip işsizlerden işe yerleştirilenlerin sayısının ise 22 bin 76 olduğunu belirtti. İşkur tarafından düzenlenen isdihdam fuarları ve kariyer günlerinin üniversitelere iş hayatı ile ilgili olumlu faydaları olduğunun da altını çizdi.

Çalışma Bakanı 2011 yılı içerisinde ülke genelinde 16 istihdam fuarı, 41 kariyer günü, 2012 yılı içerisinde ise 27 istihdam fuarı 102 kariyer günü gerçekleştirildiğini ifade etti. İşkur meslek edindirme kurslarının isdihdama çok büyük katkılarından da söz edildi. Ancak meslek edindirme kurslarına üniversite mezunlarının katılımı diğerlerine göre daha fazla bulunuyor.


Bir önceki yazımız olan İŞKUR 150 bin işsizi iş sahibi yapacak başlıklı makalemizde işkur, İşkur 6 ay deneme garantili programı ve İşkur işbaşı eğitim programı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ