Gözaltı Morlukları Neden Olur ? Nasıl Geçer ?

Gözaltı Morlukları Neden Olur ? Nasıl Geçer ?

Gözaltı Morlukları Neden Olur ? Nasıl Geçer ?

Gözaltı Morlukları Neden Olur ? Nasıl Geçer ?

Bir çok hastalık belirtilerini ilk olarak ciltte göstermektedir. Cildin de ağız, göz tırnaklar, gibi bazı hastalıkların belirtilerini ilk olarak yansıtan bölgeleri mevcuttur. Göz çevresindeki hassas epitel doku, altında znegin kan damarlarıyla beslenmiş olup bir çok hastalığın belirtilerini göz torbasının şişmesi, göz çevresinde siyah halkalar veya göz altında morluklar biçiminde yansıtabilmektedir.

http://www.iskur.us

Göz çevresindeki deri, vücudumuzun en ince derisidir. Gözaltı morlukları, yapısal olabildiği gibi bazı hastalıkların da belirtisini oluşturabilir. Göz altı morluklarının demir eksikliği ve karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Göz altındaki morluklar, aynı zamanda aşırı yorgunluk, uykusuzluk durumunda da ortaya çıkabilir.
Göz altında oluşabilecek morlukların kansızlık, demir eksikliği ve karaciğer hastalıklarının da ilk belirtileri olabilir. Göz çevresindeki deri (periorbital), vücudumuzun en ince derisi olup, kan deri yüzeyine yakın genişlemiş damarlardan geçtiği zaman mavimsi bir renk tonu üretebilir. Göz çevresinde kemik yapısı çukurda olan kişilerde, gölgeleme de gözlerin altında koyu renk oluşumunda katkıda bulunabilir. Göz altındaki damarların geniş olması ve kemik yapısı genelde genetik bir özellik olarak gözlenmektedir. Göz çevresinde sürtünme ve kaşıntıya sebep olan her etkennin, gözaltındaki cildin koyulaşmasına neden olabilir. Cilt alerjisi, astım, burun alerjisi ve hatta besin alerjisi göz altında morarma, cilt lekeleri veya koyulaşmaya nedenleri arasındadır.

Yetersiz ve düzensiz beslenme de gözaltı morluklarını artırabilmekte olup, kansızlık ve demir eksikliği durumunda, dokulara yeterli oksijen ulaşamadığı için göz altı derisinin mor görünebilme rski vardır. Hamilelik döneminde demir eksikliğine bağlı gözaltındaki damarlar daha da belirginleşebilmektedir. Gözaltındaki morlukların nedenlerini sralamak gerekirse;

Uykusuzluk ve yoğun çalışma temposunda cilt daha soluk olduğu için göz altındaki toplardamarlar daha belirgin hale gelir. Yaş ilerledikçe kolajen lifleri (bağ dokusu) inceldiği için gözaltı derisi saydamlaşır ve var olan koyulaşma daha belirgin hale gelir. Göz altındaki morluk ve koyulaşma karaciğer hastalıklarına ve bazı ilaçlara bağlı olabilir. Bilimsel çalışmalarda, göz altı koyulaşma sebeplerinin oranı; yüzde 40 damar genişlemesi, yüzde 38 yapısal, yüzde 12 tahriş sonrası koyulaşma ve yüzde 10′u gölge etkisi olarak saptanmıştır.

http://www.iskur.us


Bir önceki yazımız olan A101 Market İş Başvurusu başlıklı makalemizde a101 başvurma, a101 başvuru ve a101 eleman alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ