Saç Boyasının Zararları Nelerdir ? Saç Boyası Zehirlermi ?

Saç Boyasının Zararları Nelerdir ? Saç Boyası Zehirlermi ?

Saç Boyasının Zararları Nelerdir ? Saç Boyası Zehirlermi ?

Saç Boyasının Zararları Nelerdir ? Saç Boyası Zehirlermi ?

Kadınların ve hata erkeklerin bir çoğu saçlarını değişik renklerde boyatıyorlar. Bazıları saçlardaki beyazlıkları örtmek için saç boyası kullanırken bazıları da sahip olduğu saç renginin haricinde farklı saç renkleri ile deneyim yaşamak istiyor. Hangi nedenle saç boyatırsanız boyatın, kullanılan saç boyasının kimyasal maddelerden yapılıp yapılmadığını kesinlikle kontrol edin. Bilmediğiniz kişilerden ve saç boyası markaları ile saçlarınızı boyatmayın. Bunu dememizin sebebi ise saç boyalarının zararı ve yan etkileri hakkında ispanya da yapılan bir bilimsel çalışmanın sonucudur.

Saç boyalarının, lenfoma kanseri riskini artırabildiği, kapsamlı bir araştırmada daha saptandı. Barselona’daki Katalan Onkoloji Enstitüsü’nden Dr. Silvia de Sanjose ile meslektaşlarının araştırmasında, “başta saç renklendiricileri 1980’den önce kullanmaya başlayan kadınlar arasında olmak üzere, saç boyalarının lenfoma riskini artırdığı” belirtildi.

De Sanjose, daha önceki araştırmaların saç boyasıyla kanser riski arasında bağlantı bulduğunu hatırlatarak, yeni araştırmada bu bağlantıyı, 6 Avrupa ülkesinden 4 bin 719 lenfoma hastasıyla ilgili verileri incelerek desteklediklerini söyledi. Araştırmada, hasta kadınların dörtte üçü saçlarını boyarken, erkeklerin yüzde 7’sinin boyadığı belirlendi. Araştırmada, saçlarını boyayanlar arasında bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 19 daha fazla olduğu belirtilirken, saçlarını yılda 12 ya da daha fazla kez boyayanların hastalığa yakalanma riskinin yüzde 26 daha fazla olduğu kaydedildi. American Journal of Epidemiology dergisinde yayınlanan araştırmada, saçlarını 1980 öncesinden beri boyayanlarda lenfoma kanseri riskinin yüzde 37 daha fazla olduğu saptandı.

De Sanjose ve ekibi, kadınlardaki lenfoma kanserinin kabaca yüzde 10’unun saç boyası yüzünden olabileceğini bildirdi. 1978-1982 arasında, potansiyel kanser yapıcı maddeleri azaltmak için boyaların içeriğinin değiştirildiği ancak yeni boyaların risksiz olup olmadığının açıklık kazanmadığı belirtiliyor. Bu yüzden bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu kaydediliyor.

kaynak:http://www.iskur.us


Bir önceki yazımız olan A101 Market İş Başvurusu başlıklı makalemizde a101 başvurma, a101 başvuru ve a101 eleman alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. nazire kaya dedi ki:

    Merhaba yazınız ilgimi çekti, Ben Şampuan olarak Bioblas markasını kullanıyorum. geçen gün markette Bioblas ın color&more boyalarını da gördüm. denedim ve gerçekten çok güzel. şuan evde kendi saçını kendisi boyayacaklar için önerdiğim tek ürün Bioblas color&more. her rengi mevcut ve içerisindeki muhteşem iksiri sayesinde de saçların bakımını sağlayarak dökülmelerini önlüyor. Şu ana kadar kullabdığım en iyi marka

  2. Merve dedi ki:

    Merhaba bende Zigavus’un bitkisel saç boyasını kullanıyorum. Zigavus’un boyalı, aşırı yıpranmış saçlara özel pirinç kepeği ekstraktlı şampuanını öneririm.

BİR YORUM YAZ