KPSS Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

KPSS Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

Memur alımları için ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavları ÖSYM’nin belirlediği tarihlerde Türkiye merkezlerinde ve Lefkoşa’da yapılmaktadır.
KPSS başvuruları için başvuru kılavuz satışı artık yapılmamaktadır. Sınav başvuru kılavuzu ÖSYM’nin www.osym.gov.tr/dosya/1-59834/h/adaybasvuruformukpds.pdf adresinden yayınlanmakta olup adaylar başvuru formunu buradan inceledikten sonra gerekli işlemleri yapabilmektedirler.
KPSS başvuru ücretleri için Akbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank’ın tüm şubelerinden ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir. Bankaya ücret ödendikten sonra ÖSYM’nin resmi internet sitesinden giriş yaparak bölüm tercihlerinizi, sınava girmek istediğiniz il ve ilçe merkezlerinin tercihlerini yapabilirsiniz.

KPSS PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Başvuru kılavuzunu inceleyip gerekli bilgileri girdikten sonra kontrollerinizi yaparak başvuru işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Başvuru merkezleri olarak ise ÖSYM şubeleri ve ÖSYM’nin belirlediği okullar sınav başvuru merkezi olarak görev yapacaklardır.
İnternet sitesi üzerinden başvuru kılavuzunun incelenmesi tamamlandıktan sonra sınav başvuru merkezlerine bankaya sınav ücretini yatırdığınıza dair banka dekontunuz, son 6 ay içerisinde çekilmiş resminizin bulunduğu ve TC Kimlik numaranızın açık bir şekilde yazılı olduğu kimliğiniz (Vatandaşlık numaralarının okunmadığı, geçerlilik süresi dolmuş olan pasaportlar ve sizin tanınmanızı engelleyen resimlerin bulunduğu kimlikler kabul edilmeyecektir.) Sınava girecek olan özürlü vatandaşlarımızın ise Devlet Hastaneleri veya Üniversite Hastanelerinden alınmış olan sağlık kurulu raporlarının aslı ve ir adet fotokopisi ile birlikte özürlerinin geçmişini ve özür derecelerini anlatan bir dilekçe ile giderek işlemlerin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.
KPSS sınavına girerken yanınıza başvuru sırasında kullandığını kimliğinizi, banka dekontunuzu, yedek resim, başvuru merkezine verdiğiniz özür tespit dilekçesi ve hastaneden aldığınız raporun aslı ve örneği ile birlikte gitmeniz gerekmektedir.
Bu işlemlerinizi tamamladığınızda ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden başvurunuzun kabul edildiği onayını görebilir ve başvurunuzu tamamlamış olabilirsiniz. Başvuru sırasında oluşabilecek olan sorunlarınızı ÖSYM merkezine başvurarak düzeltebilir veya gerekli düzeltmelerin yapılabilmesi için dilekçe sunabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan İşkur Özel İstihdam Büroları başlıklı makalemizde işkur büroları ve işkur özel büroları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mahiye balcı dedi ki:

    kpss ye herhangi bir ilde başvurabilirmiyim. yoksa .ikamet i neresiyse oraddamı başvurmam gerekir

BİR YORUM YAZ