KPSS Önlisans ve Ortaöğretim Adaylarına Öneriler

KPSS Önlisans ve Ortaöğretim Adaylarına Öneriler

Uzun zamandır titizlikle hazırlandığınız KPSS Önlisans ve Ortaöğretim sınavları bu hafta sonu yapılıyor. Son gün heyecan ve stresini önlemek için son gün ve sınav sabahı neler yapılması gerektiğini hatırlayalım.
KPSS Önlisans ve Ortaöğretim adayları Son gün ve sınav sabahı aşağıdaki hususlara dikkat ederek emeklerinin karşılığını alacaklardır.

Soyadı Değişen Bayan Adaylar dikkat!

Bazı bayan adaylar sınav başvurusu sonrasında evlenmeleri nedeniyle nüfus cüzdanlarındaki soyadları ile sınav giriş belgelerindeki soyadları farklıdır. Bu çok normal bir durumdur. Ancak bu adayların sınava giderken evlilik cüzdanlarını yanlarında götürmeleri gerekir.

Son Gün Bunlara Dikkat!

Sınav giriş belgenizi kontrol edin: Giriş belgenizin arka yüzündeki açıklamaları iyice okuyun. Sınava götürülmesi yasak olan materyallere dikkat edin. Sınav giriş belgesinin yanında Nüfus cüzdanı veya pasaportunuzu yanınızda bulundurun.

Ders çalışmayı bırakın. Adayların zihinlerinde kaç aydır süren çalışmanın yorgunluğu ile beraber son birkaç haftadır yoğunlaşan sınav stresi yorgunluğu var. Son gün test çözmenin, yeni bir konu çalışmanın çok faydası yoktur. Ders çalışılacaksa bile çok az ve unutulması muhtemel birkaç konuya bakılmalıdır. Çünkü zihin ve beyin gücü esas sınavda lazım olacak. Dinlenmiş bir zihin ile sınava girmek çok önerilir.

Akşam çok hafif yemek yiyin: Özellikle yatmadan önce yemek yenilmesi durumunda beyin gece boyu sindirimle meşgul olur ve bu durum sınav sabahı halsizlik yaratabilir.

Uykuya dikkat edin: Gün içinde uyursanız bünye dinlenmiş olacağından akşam uyku haline geçemeyebilir. Bu da adayın uykusuz kalmasına ve sınavda veriminin düşmesine nende olabilir. Gün içinde kendinizi yormayın.

Sınav giriş yerinizi önceden görerek sınav sabahı ulaşım rotanızı belirleyin: Özellikle büyükşehirlerde yaşayan adaylarımız bu konuda sorun yaşayabilir. Okula gideceğiniz güzergahta yol kapanmış ve çalışmalar yapılıyor olabilir. Bu durumda sınav sabahında sınava geç kalma riski ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, sınava gireceğini okulu ve salonu görmeniz ise psikolojik olarak sizi rahatlatacaktır.

Stresli adaylarla konuşmayın: Başkalarının karamsar düşünceleriyle ve olumsuz sınav yorumlarıyla sınav öncesinde moralinizi bozmayın.

Kopya ve torpil konularına sınav öncesi kulak asmayın: 2010 KPSS puanını ele aldığımızda 2012 yılına kadar yapılan merkezi yerleştirmelerde 50bine yakın memur alınmıştır. Merkezi yerleştirmeler ise tek atama kriteri olarak aday puanı esas alınan ve mülakatın olmadığı bir sistemdir. Bunların hepsinin usulsüz şekilde yüksek puan aldıklarını iddia etmek gerçekten büyük haksızlık olur.

Gerekli çalışmaya yapan adaylar yeterli ve yüksek puanlar aldıkları ortadadır. Kendinize güvenin, karamsarlığa düşmeyin.

Cep telefonunuzu yatarken kapatın: Gece yarısı önemsiz bir çağrı ya da mesaj uykunuzu kaçırabilir.

Sınav Sabahı Bunlara Dikkat!

Az miktarda ama besin değeri yüksek bir kahvaltı yapın: Fazla ve ağır besin tüketimi vücudu sindirimle meşgul edecektir ve adayın sınavda sorulara konsantrasyonunu etkileyecektir. Yağlı, baharatlı, hamurlu gıdalardan uzak durun.

Çok su içmeyin: Sınav esnasında tuvalet ihtiyacınızın doğmaması için fazla su tüketmeyin.

Evden erken çıkın: Özellikle büyükşehirlerde trafik yaşanacağından erken çıkmakta yarar var. Sınav sabahı gereksiz bir stres yaşamamak için erken çıkın.

Rahat giysi giyin: Vücudun ve beynin sağlıklı çalışması için kan dolaşımını etkilemeyen, geniş ve spor kıyafetler giyin.

– Lütfen topuklu veya ses çıkaran ayakkabı giyerek diğer adayların konsantre olmasını engellemeyin.

Sınav sabahı parfüm ve deodorant sıkarak diğer adayları rahatsız etmeyin. Ayrıca parfüme alerjisi olan adaylar da olabilir. Tüm adaylara başarılar diliyoruz.


Bir önceki yazımız olan İşkur Özel İstihdam Büroları başlıklı makalemizde işkur büroları ve işkur özel büroları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ