KPSS Soru Dağılımları

KPSS Soru Dağılımları

KPSS memur alımları için yapılan ve soruların büyük bir özenle hazırlandığı bir sınav sistemidir. Alınacak olan elemanların düzgün ve doğru şekilde seçilebilmesi için hazırlanan sorularda kişilerin eğitim bilgilerinin yanı sıra sosyal hayatları ile ilgili bilgi alabilmek ve kişilerin güncel konulara olan ilgilerinin belirlenebilmesi içinde güncel konular ile ilgili sorularda yer almaktadır.
Kişilerin seçiminde göz önüne alınan bu kriterler nedeni ile soru dağılımları şu şekilde yapılmaktadır.
Eğitim Bilimleri alanında hazırlanan 120 sorunun 10 adeti Gelişim Psikolojisi alanından, 25 adeti Öğrenme Psikolojisi alanından, 15 adeti Ölçme Değerlendirme alanından, Program Geliştirme alanından 10 adet, Öğretim Yöntemleri alanından 25 adet ve Rehberlik alanından ise 15 adet olacak şekilde hazırlanmaktadır.
Genel Kültür alanında hazırlanan soruların toplam âdeti 60 olarak hazırlanıştır. Bu soruların Tarih, İnkılap Tarihi, Türkiye Coğrafyası, Güncel konular ve Yurttaşlık bilgisi alanlarında hazırlanmaktadır. Tarih içerisinde yer alan 10 sorunun 5 adeti Osmanlı Döneminden hazırlanırken kalan 5 adet ise Selçuklular ve Selçuklular öncesi dönemi konu almaktadır.
İnkılap Tarihinden gelen 30 sorunun dağılımı ise, 15 adet Ulusal Kurtuluş Savaşı kalan 15 adet ise Atatürk İlke ve İnkılapları konularından gelmektedir. Coğrafya bölümünde yer alan 30 adet soru Türkiye’nin Fiziki ve Beşeri koşullarından gelecek 5 er adet sorudan oluşurken kalan sorular Türkiye’nin ekonomik özelliklerinin yer aldığı sorulardan oluşuyor.
Genel Kültür bölümünde yer alan son soru alanı ise Yurttaşlık Bilgisi. Yurttaşlık bilgisinden toplamda 15 adet soru hazırlanmakta ve bu sorular Hukuk, Anayasa ve İdare bilgilerinden oluşacak şekilde 5 er adet hazırlanmaktadır.
Genel Yetenek bölümünde ise Türkçe ve Matematik alanları olmak üzere iki bölümden oluşan sınav uygulanmaktadır. Türkçe bölümünde Dilbilgisi, Sözcük Bilgisi, okuduğunu anlama ve anlatım özellikleri konularından hazırlanmaktadır.
Matematik bölümünde yer alan sorular sayılar ile işlem yapabilme, temel geometrik şekillerden yararlanma, problem çözebilme, grafik ve tabloları okuyarak yorumlayabilme alanlarından gelmektedir.


Bir önceki yazımız olan İşkur Özel İstihdam Büroları başlıklı makalemizde işkur büroları ve işkur özel büroları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ