ÖSYM’nin abartılı sınav güvenlik önlemleri

ÖSYM’nin abartılı sınav güvenlik önlemleri

Bu hafta sonu 2012 KPSS Önlisans/ Ortaöğretim sınavı yapıldı. Ancak sınava katılanların verdiği bilgilere göre, sınav güvenlik önlemleri o derece abartıldı ki dün iki aday, sınav sırasında twitter’a ve başka sosyal paylaşım sitelerine mesaj attığı gerekçesiyle, sınav salonundan çıkarıldı. Ancak üst araması tekrar yapıldığında hiçbir şey bulunamadı.

ÖSYM dün açıklama yaparak, sınav soru kitapçığının bir örneğinin veya bir sayfasının dahi internete sızdırılmasının suç olduğunu belirtmişti.

Başkanlık ayrıca sınav esnasında dışarıya bilgi verenler hakkında yasal takibat başlatıldığını belirterek güvenlik önlemlerini ne kadar sıkı tuttuklarını göstermişti.

Dün sınav esnasında birörnek yaşandı. Twitter’a sabah saatlerinde “Şuan sınavdayım, matematik çok zor” diye mesaj atıldı. Mesajı atan aday, Emniyet istihbarat yardımıyla bulundu. Adaya, tekrar üst araması yapıldı. Adayın üstünde elektronik bir cihaz bulunamadı. Sonradan adayın dışarıda bekleyen kardeşinin bu türde bir mesajı cep telefonundan yazdığı anlaşıldı, aday sınava devam etti.

Başka bir örnekte, twitter’daki bir mesaj dolaysıyla bir aday daha sınav salonundan çıkarıldı. Üst aramasında bir şey bulunmadığı için sınava devamına izin verilen bu aday, twitter’daki yeni mesajlar gerekçe gösterilerek, bu kez sorgulanmak üzere tekrar sınav salonundan çıkarıldı. Muhtemelen ilk örnekteki gibi bir durum yaşanacaktır.

Sınav güvenlik önlemlerinin arttırılmasının şimdilik iki aday mağdur oldu. Bu gibi örneklerin daha çok artacağını t


Bir önceki yazımız olan İşkur Özel İstihdam Büroları başlıklı makalemizde işkur büroları ve işkur özel büroları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ