100 bin sözleşmeli personel, kadroya alınacak

100 bin sözleşmeli personel, kadroya alınacak

sozlesmeliye-kadroKamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak isdihdam edilen personel memur statüsüne alınıyor. Kamuda sözleşmeli olarak çalışanların memur kadrolarına alınması yönünde çalışmalar başlatıldı.

Sözleşmeli kamu personeli bu habere sevinirken, KİT‘lerde çalışan sözleşmeli kadro bu kapsama alınmadı. 75 bin 667 sözleşmeli çalıştığı KİT’lerdeki personelin uygulama dışında tutulması konusunda görüş birliğine varıldı.

Konu ile ilgili hükümetle memur sendikaları arasında pazarlıklar sürüyor.  Ancak kamudaki sözleşmeli personelin memur kadrosuna alınması çalışmasındaki KİT engelinin tepkilere neden olacağı öngörülüyor.

Pazarlıklar devam ediyor 

Halen kamuda 175 bin sözleşmeli personel çalışıyor. Memur sendikaları, tüm sözleşmeli personelin bulundukları kamu kurumlarına memur olarak atanması konusunda ısrar ediyor. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine bürokratları Kamu İktisadi Teşebbüsleri‘ndeki (KİT) personelin bu uygulamanın dışında tutulmasını istiyor. Sadece diğer kurumlardakilerin ise memur yapılması yönünde çalışmalarını sürdürüyor. Uygulamanın bu haliyle kabul edilmesi halinde 175 bin sözleşmelinin sadece 100 bini memur olabilecek.

‘Tayin imkanı doğacak’

Konu ile ilgili çalışan bürokratlar, KİT’lerdeki personelin bulundukları kurumlar ve kurumların faaliyet gösterdiği illerin ekonomileri açısından kritik önem taşıdığını ifade ettiler. KİT’lerin genellikle büyük kentlerin dışında yer aldığına işaret eden bürokratlar “KİT’lerdeki sözleşmeliler memur statüsüne dahil edildiği anda memur olan herkes için tayin imkanı doğacak. Personel memur olunca başka kurumlara kolaylıkla geçiş yapacak. Tayin hakkını kullanan memurlar nedeniyle, KİT’lerde personel sıkıntısı doğacak. KİT personelinin memurluğa geçişi bu nedenlerden dolayı uygun bulunmadı:”

‘Sözleşmeli’ bitecek

Mevcut olan personel kadroya alındığı takdirde sözleşmeli personel uygulamasına son verilecek. Üzerinde varılan mutabakata göre sözleşmelilerin memur kadrosuna alındığında, kamuda artık sözleşmeli memur istihdam edilemeyecek. Buna göre Sağlık Bakanlığı‘ndaki 4/B ve diğer sözleşmeliler, belediyeler, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TRT gibi kurumlardaki tüm sözleşmeliler memur olacak.

KİT’lerde 6 bin memur bulunuyor

Ülkemizde 27 KİT’lerde hazine kayıtlarına göre sayıları sadece 6 bin 35 memur çalışıyor. Diğer personelin 75 bin 667’si sözleşmeli personel statüsünde görevlendiriliyor. Ayrıca bu KİT’lerde 75 bin 127 kapsam içi işçi, 3 bin 288 kapsam dışı işçi ve 10 bin 857 geçici işçi istihdam ediliyor.

Kurum çalışanları heyecanla sonucu bekliyor 

Sözleşmelilerin memuriyet beklediği KİT’ler şöyle: TMO, BOTAŞ, TPAO, PTT, ÇAYKUR, DHMİ, EBK, TTK, TKİ, MKEK, ETİ Maden, EÜAŞ, TEİAŞ, TETAŞ, TEMSAN, TİGEM, DMO, TCDD TÜVESAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ, KEGM, TDİ, TŞFAŞ, TTA, TEDAŞ, Sümer Holding


Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Banko Asistanı Giriş Sınavı Sonuçları başlıklı makalemizde 1. Grup Banko Asistanlığı Giriş Sınavı, 1. Grup Banko Asistanlığı Giriş Sınavı kazananlar ve 1. Grup Banko Asistanlığı Giriş Sınavı yedekler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Tahir KILIÇ dedi ki:

  KİT’lerde çalışanların kadro dışı bırakılması eşitlik ve adalet ilkasine aykırı.KİT’lerde çalışan sözleşmeli memurlara da mutlaka KADRO verilmelidir.

 2. eyüp dedi ki:

  işkurdan belediyede çalışan sözleşmeli personele kadro olayı varmı…

 3. niyazi taş dedi ki:

  öncelikle selamün aleyküm sayın bakanım ben iki yıldır okulda işkur tamizlik görevlisi olarak çalışıyorum tyçp adı altında ilk üçaylık girmiştik daha sonra sekiz aya uzatıldı ve ve biz ayrıldıgımızda iki yıldasekizay çalışabiliyorduk ama sonra yönetmelik degiştirildi ve bu ikiylı üç aya indirildi ve bizide müdürümüz memenuniyet yazısı yazarak geri çagırdı ve şimdi dokuz aylık çalışıyoruz ikibuçuk ayımız kaldı ama ben endişe duyuyorum kırbir yaşına gelmişim bana kimse iş vermiyor yaşlısın diye ama benim oniki ay çalışmak zorundayım benim üç tane çocugum var birde eşim kendimle beraber beş nüfusa bakmakla mükellefim bunların nafakasın kazanmak zorundayım ben kadro istemiyorum sözleşme verin yeter yani ben oniki aylık iş istiyorum oniki ay çalışmak zorundayım üç ay boşluk verildimi benim ekonomik durumum bozuluyor ve daha sonra çagrılıp çagrılmıyacagımızda belli diyil bir garantisi yok ne olur bize bir hak tanıyın allah rızası için sayın bakanım geregin bilgilerinize arz ederim

 4. MURAT ŞANLI dedi ki:

  İşkurlulara kadro verilmesi gerek.yaşımız geldi kırka.Hükümet yetkililerinin bilgilerine.

 5. IBRAHIM ata dedi ki:

  Selamun aleyküm sayın bakanım işkurdan typden okulda çalışıyorum yeni girdim 3 yıldırda boştum rahatsızım diye kimse beni işe almıyor evim kira annem babam yaşlı hasta iki çocuğum var evim kira anne babayla beraber 6 nufusuz gecim yapamıyorum durumlar çok kötü sayın bakanım allah rızası için bana yardım edin nolur işkur bittikten sonra yine işsiz kalacam milli eğitimden imkb okulu elazığda çalışıyorum kadro olursa bende çocuklarıma rahat helal ekmek yedirebilirim nolur yardım edin yalvarıyorum

BİR YORUM YAZ