2014’te 74 bin yeni memur alınacak!

2014’te 74 bin yeni memur alınacak!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,Maliye Bakanı Şimşek, önümüzdeki yıl 74 bin yeni memur alımı olacağını duyurdu. İhtiyaç halinde öğretmen alımı ise sürecek.

2014’te kamuya 74 bin memur alınacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014’te 74 bin yeni memur alınacağını müjdeledi. Maliye Bakanı Şimşek, “2014’te kamuya 74 bin memur alınacak, ancak bunun dağılımını henüz yapmadık. Hangi bakanlığa, hangi idareye ne kadar kadro dağıtılacağının ilk çeyrekte belirleneceğini umuyorum” dedi. Bakan Şimşek, Meclis Genel Kurulu’nda 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı üzerine konuşma yaptı.

Öğretmelere Müjde

Maliye Bakanı, öğretmen alımına dair de sevindiren açıklamalarda bulundu. Şimşek, bugüne kadar yaklaşık 408 bin civarında öğretmenin atandığını belirterek “Hali hazırda görev yapan 810 bin civarında öğretmenin yarısından fazlası son 11 yıl içerisinde atanmış. Önümüzdeki sene de ihtiyaçlar çerçevesinde öğretmen alımı yapılacaktır ama şunun altını tekrar çizmek istiyorum; hiçbir mezuna hiçbir taahhüdümüz olamaz” şeklinde konuştu. Bakan Şimşek, “Belki 3-5 yıl içerisinde kamunun emekli olanlar dışında hiçbir şekilde eleman alma ihtiyacı olmayabilir” diyerek, şöyle devam etti: “Çünkü şu anda zaten kamunun personel harcamaları, bütçede yüzde 30 sınırına dayanmış durumda. Bu oran 2002 yılında yüzde 18 küsurdu.”

Emekliye Zam Yok 

Maliye Bakanı Şimşek, emeklileri üzecek açıklama da yaptı. Emekli maaşlarının artmayacağını belirterek “Şu anda, hiçbir kesimin emeklilik maaşlarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışmamız yoktur” dedi. Sosyal güvenlik sisteminin zaten büyük bir açıkla, büyük bir yükle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Şimşek, “Bu açığı artıracak, bu yükü artıracak herhangi bir çalışmamız şu an itibarıyla yoktur” diye konuştu.


Bir önceki yazımız olan Maliye'ye 480 iç denetçi kadrosu ihdas ediliyor başlıklı makalemizde 480 iç denetçi kadrosu, İç denetçi nedir ve İç denetçi sınavı tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ