25 bin çoban kadrosu açılıyor!

25 bin çoban kadrosu açılıyor!

cobanDevlet sosyal güvencesi olmadığı için sağlık hizmetlerinden bile yararlanamayan çobanları güvence altına alıyor. Bakanlık çobanlığı cazip hale getirmek için, 25 bin çobanı ‘sürü yöneticisi’ unvanıyla kadro açıyor.

Çobanlara 25 bin kişilik kadro açılacak 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı küçükbaş hayvan sayısının düşmesi nedeniyle artan et fiyatları için çözüm arıyor. “3 bin TL maaşla çoban bulamıyoruz” diyen işverenlerin feryadını duyan Bakanlık, besi yetiştiriciliğini özendirmek için çobanlara kadro açma kararı aldı.

Yüksekokul Mezunu Çoban… 

Bakanlık, YÖK ile işbirliği yaparak, 2 yıllık yüksekokul statüsünde okullar açarak sigortalı ve kadrolu çobanlar yetiştirecek. Yüksekokul mezunu kişiler ‘Sürü yöneticisi’ unvanıyla işletmelere atanacak. Okullu çobanların eğitim sonrası alacakları maaşın bir kısmı da yine devlet tarafından karşılanacak.

Yerli Melez Irk Geliyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, et fiyatlarının artışına çözüm olarak şu değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin 2013 itibarıyla kayıtlı 33 milyon koyun olduğunu, ancak bunun ihtiyaca cevap vermediğini ifade etti. Bu nedenle küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini özendirmek için 25 bin çobanın kadroya alınacağını söyledi. İstanbul Sanayi Odası’nın et, balık ve süt ürünlerinin sorunları ve çözüm önerilerini görüştüğü toplantıda konuşan Mirmahmutoğulları, “Bakanlık olarak koyunculuğa da çok ciddi destek veriyoruz. Küçükbaş hayvan varlığımızı her yıl yüzde 10 artırmayı planlıyoruz” dedi. Mirmahmutoğulları kırmızı et üretimini artırmak için bugüne kadar küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine 7 milyar TL hibe desteği verdiklerini açıkladı. “13.9 milyonu bulan büyükbaş hayvan varlığını artırmak için coğrafyamıza uyumlu, kaliteli, yerli melez ırk geliştireceğiz.”dedi. Türkiye kırmızı et sektörü,

74 milyonluk nüfus ve yıllık 34 milyon turistin et ihtiyacını karşılamak üzere, 2013 yılında 627 bin 948 ton et üretti. Bunun 546 bin 108 tonu sığır, 68 bin 285 tonu koyun, 13 bin 434 tonu keçi, 122 tonu ise mandadan elde edildi. Türkiye’nin hayvan varlığı 2012 yılında toplam 50 milyon 186 bin 583 adede ulaştı. Bu toplam rakamın 35 milyon 782 bin 519’u küçükbaş, 14 milyon 22 bin 347 adedi ise büyükbaş hayvanlardan oluşuyor.


Bir önceki yazımız olan Şubatta Bin 620 engelli memur alınacak başlıklı makalemizde Devlet Personel Başkanlığı, Devlet Personel Başkanlığı engelli memur alımı ve engelli memur alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ