Çelik; Sözleşmelilerin Kadroya Alınması Çalışmaları sürüyor

Çelik; Sözleşmelilerin Kadroya Alınması Çalışmaları sürüyor

faruk-celikKamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan sözleşmeli personelin memur olması gündemde! Başbakan Tayyip Erdoğan sözleşmeli personelin kadroya alınması işlemlerinin hızlandırılması için bakana talimat verdi. Başbakan’ın 164 bin kamu kurumlarında sözleşmeli personelin kadroya alınması için “detaylı çalışma yapın” talimatı verdiği öğrenildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “sözleşmeliye kadro” talebinin memur sendikalarından geldiğini bildirdi. Çelik bu konuda yaptıkları çalışmaları Bakanlar Kurulu’na anlattı.

Maliye Bakanlığı ile koordineli olarak yürütülen taslakla ilgili çalışmaların dengeleri bozmaması için titizlikle yürütüldüğünü belirtti. Ancak sözleşmeliye kadro çalışmasının henüz tamamlandığı öğrenildi. Konuyla ilgili nihai kararın henüz alınmadığı, memur sendikalarıyla hükümetin önümüzdeki günlerde detayları görüşmek için toplanacağını bildirildi.

KİT’lerde Kadro Sıkıntısı Olabilir 

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Çelik’e ‘Sözleşmelilerin kadroya alınmasıyla  ilgili detaylı çalışma yapın’ talimatı verdiği söyleniyor. KİT’lerde çalışan sözleşmeli personelin kadroya alınmaması kadro sıkıntısına neden olacağı söylenmişti. ‘Bakanlar Kurulu’nda alınan bir karar yok’ bilgisini veren yetkililer, KİT’lerin ‘kadro sıkıntısı yaşarız’ endişesiyle sözleşmeli personele kadro verilmesine karşı çıktığını belirttiler. Türkiye’de 75 bini KİT’lerde olmak üzere toplam 164 bin sözleşmeli personel bulunuyor.

Alınan Bir Karar Yok

Bakanlar Kurulu kararı onaylarsa kamuda çalışan tüm sözleşmeli personelin stütüsü eşitlenecek, iş güvencesi kazanmış olacaklar. Ancak henüz bu konu karara bağlanmadı. Şu an öneriler değerlendiriliyor. Görüşmeler tamamlandığında konu Bakanlar Kurulunun gündemine gelecek. Başbakan’ın onay vermesi halinde sözleşmeli personel kadroya alınabilecek. Sözleşmeliler kadroya geçerse görevde yükselme ve tayin hakkı kazanabilecek.”

Sendikalardan Randevu 

Memur sendikaları, Bakan Çelik’ten randevu isteyerek detayları görüşmek istiyorlar. Sendikaları tüm sözleşmeli çalışanların 4-A statüsüne geçirilmesini talep ediyor. Sözleşmeli çalışma uygulamasının sona erdirilmesini savunan sendikalar, “Lokal olarak küçük yerlerde uygulansın” talebini Bakan Çelik’e iletecek.

KİT’lerde endişe var

“KİT’lerin ‘sözleşmeliler kadroya alınırsa personel tayin ister. Yerelde büyük kadro sıkıntısı çekeriz’ endişesi yaşadığını” belirten bir yetkili, “Bu nedenle KİT’ler sözleşmeli personelin kadroya alınmasına karşı çıkıyor. Bakanlık da şimdilik kurumlardan gelen itirazları dikkate alıyor. KİT’ler hizmet üreten kurumlar olduğu için sözleşmeli personelle daha kaliteli hizmet üretildiğine inanıyor” dedi.


Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Banko Asistanı Giriş Sınavı Sonuçları başlıklı makalemizde 1. Grup Banko Asistanlığı Giriş Sınavı, 1. Grup Banko Asistanlığı Giriş Sınavı kazananlar ve 1. Grup Banko Asistanlığı Giriş Sınavı yedekler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. bünyamin yemiş dedi ki:

  ben ve arkadaşlarım sakarya et ve balık kurumunda şirket sözleşmeli calışıyoruz . sakaryadan arkadaşlarımın adına soruyorum sayın bakanım bizim halimiz ne olucak . yardım edin

 2. şakir cengiz dedi ki:

  sayın başbakan ve sayın sosyal yardım bakanı faruk bey ben iş kur miilli egitimde önce 3 aylık ken daha sonra 9 aya çıkarıldı bize kadro olabilirmi acapa şansımız varmı sayın başbakanımız ve eniştemiz

 3. ferman dedi ki:

  selam bakanım ben hüseyin işkur elamanıyım okulda temizlik yaıyoru bizi sözleşmeye alırsanız sevinirim saygılarımı arz ederim sayın bakanım allah yar ve yardımcın olsun aminnn

 4. Tahir KILIÇ dedi ki:

  KİT’lerde çalışan sözleşmeli memurlara da mutlaka kadro verilmelidir.Yoksa eşitlik ve adalet ilkesi zarar görür.Korkulmasın,KİT’lerde kadro sıkıntısı olmaz.Asıl kadro verilmezse sıkıntı o zaman olur.Hasılı kelam,herkesle beraber KİT’lerde çalışan sözleşmeli memurlara da KADRO verilmelidir.

BİR YORUM YAZ