Doğalgaz sektörü 6 bin eleman alacak

Doğalgaz sektörü 6 bin eleman alacak

dogalgaz-Ülkemizde doğalgaz piyasası çok büyük istihdam sağlıyor. Sektör yeni yılda da 6 bin eleman alımına hazırlanıyor. Enerji Sektörü İnsan Kaynakları Envanteri Projesi Doğalgaz Piyasası Sonuç Raporu’ açıklandı. Doğalgaz sektöründe 16 bin 258 kişi çalışıyor. 2012 yılında 808 kişiye iş imkanı sağlayan sektör yeni yolda da 6 bin eleman alımına hazırlanıyor.

Türkiye enerji piyasasının mevcut istidam verilerini ve profilini ortaya çıkaran ilk bilimsel araştırma raporuna göre açıklanan rakamlar sektörün isdihdam rakamlarını ortaya koydu. Rapor Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK koordinasyonunda Enerjik Danışmanlık tarafından hazırlandı. Raporun açıklandığı toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı (EPDK) Hasan Köktaş ile proje paydaşları katıldı.

Doğalgaz piyasasına ilişkin 2012 verilerine göre geçen yıl sektörde 16 bin 258 kişi kayıtlı olmak üzere, 808 yeni istihdam sağlandı. Raporda sektörde çalışanların yüzde 83’ü erkek, yüzde 17’si ise kadınlardan oluştuğu açıklanırken, sektör önümüzdeki üç yılda yaklaşık 6 bin yeni istihdam bekliyor. 12 bin 800 kişiye hizmet sunan dağıtım şirketleri, enerji piyasasındaki istihdamın yüzde 73’ünü karşılıyor. İstihdam planı olan dağıtım şirketleri tarafından 2013-2017 yılları arasında toplam 6 bin 984 kişiye yeni iş imkanı sunacak.

Bakan Taner Yıldız, konuşmasında özel sektöre kamu kurumlarından transferler olduğunu söyledi. Bakan Yıldız, “TPAO olarak son 10 yılda 400’den fazla mühendisimiz özel sektörde görev yapıyor. Gerek ücretlendirme politikalarının, gerek farklı imkanların sunuluyor olması böyle bir tabii sonucu doğurdu. Bunu çok yadırgamıyoruz, bunun çok normal olduğu kanaatindeyiz.” diye konuştu. EPDK Başkanı Hasan Köktaş ise, doğalgaz sektöründe en önemli sorununun deneyimli kadrolar olduğuna vurgu yaptı. Köktaş şöyle konuştu: “Doğalgaz piyasası temsilcileri, ihtiyacın karşılanmasında güçlük yaşandığını ifade etmektedir. Örneğin, doğal gaz dağıtım sektöründe en çok ihtiyaç duyulan personel 2’nci derecede ‘tekniker’ ve ‘teknisyen’ olmasına rağmen, mesleki eğitim almış personel arzının talebi karşılayacak düzeyde olmadığı görülmektedir” dedi. Eektörün en önemli sorunlarının başında nitelikli, eğitim ve deneyimli iş gücü bulunamaması, bölgesel eğitim ve danışmanlık firmalarının yetersiz olması nedeniyle personele hizmet içi eğitim verilememesi, ara teknik eleman bulunamaması ve aranılan pozisyonlara yeterli başvuru olmaması geliyor.


Bir önceki yazımız olan Maliye'ye 480 iç denetçi kadrosu ihdas ediliyor başlıklı makalemizde 480 iç denetçi kadrosu, İç denetçi nedir ve İç denetçi sınavı tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ