Gümrük Bakanlığı 2165 memur için başvurular 17 Ocakta!

Gümrük Bakanlığı 2165 memur için başvurular 17 Ocakta!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı geçen hafta yaptığı duyuru ile uzman yardımcısı, denetmen yardımcısı ve B grubu personel olmak üzere 2165 personel alacak.

Bakanlık 74 uzman yardımcısı, 300 denetmen yardımcısı ve 1791 personel olmak üzere toplam 2165 memur alımı için ilan vererek başvuru şartlarını, sınav yerini ve tarihini duyurdu. 2165 personelin hepsi kadrolu memurluk statüsünde istihdam edilecektir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olacaklar.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2 bin 167 personel alım ilanında başvuruların 17 Ocak Perşembe günü başladığı bildiriliyor. Başvurular 17 Ocak (Çarşamba) – 26 Ocak (Cumartesi) tarihleri arasında yapılacaktır.

İlanda yer alan detayları dikkatli incelemekte yarar var.

B grubu personel ilanına buradan ulaşabilirsiniz.

Uzman yardımcısı ilanı için buradan ulaşabilirsiniz.

Denetmen yardımcısı ilanı için buradan ulaşabilirsiniz.

Nasıl başvurulacak?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki memur personeli için, 17 Ocak tarihinden itibaren iş talep formu doldurulacak ve online başvuru yapılacak. Şahsen, posta ve kargo yoluyla başvuru yapılmayacak.

Bilindiği gibi farklı pozisyonlarda ilan açılmıştı. Bu nedenle adaylar hangi ilanın şartlarını taşıyorsa o ilana başvuru yapmalıdır.

Örneğin icra memuru, muayene memuru, muhafaza memuru, VHKİ, avukat, memur, tekniker, bilgisayar işletmeni, kaptan, makinist, şoför, ambar memuru, satış memuru, tekniker, veznedar gibi B grubu kadrolardan sadece bir unvana başvuru yapılabilir.

A Grubu kadrolar içerisindeki uzman yardımcılığı ve denetmen yardımcılığı ilanlarına ise ve B Grubu unvanlara başvuranlar da başvurabilirler.

Kadro unvanlarında belirtilen bölümlerden mezun olanlar ve 2012 KPSS puanına sahip olan herkes başvurabilir. Sadece iki unvanda yaş şartı vardır. Diğer ilanlarda yaş sınırı belirtilmediği için her yaştan aday bu ilanlara başvurabilir.

– Muhafaza memuru unvanına başvuran adaylar başvuru tarihinde 30 yaşından gün almamış olmaları şartını taşımalıdır. (26/01/1984 tarihi ve daha sonra doğanlar başvurabilir.) Muhafaza memurluğunda boy şartı da bulunuyor. Adayların bu şartı gözden kaçırmamaları gerekiyor. Muhafaza memuru olmak için erkeklerin en az 172 cm, bayanların ise en az 165 cm boyunda olmaları gerekiyor. Sözlü sınav esnasında boy ölçümü yapılarak, kısa olanlar kabul edilmeyecek.

– Muayene memuru unvanına ise son müracaat tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olanlar başvurabilir. (26.01.1978 tarihi ve daha sonra doğanlar başvurabilir.)

2012 yılı KPSS’de lisans mezunları KPSSP3, önlisans mezunları KPSSP93 ve ortaöğrenim mezunları KPSSP94 puan türlerinden 70 ve üzeri puan alanlar başvurabilir.

Muhafaza memurluğu için Sağlık raporu isteniyor. Adayların “yurdun her yerinde görev yapabilir” şeklinde rapor almaları isteniyor. Sözlü sınavı geçen adaylar bu raporu getirecekler,  rapor alamayanlar sözlü sınavı geçseler bile atamaları yapılmayacak.

Kurumlarda çalışanlar bu ilanlara başvuramayacak. Ancak Yönetmelik ile verilen bir hak olduğu için kurumlarda çalışanlar da bu alıma başvurmaları için yasal alt yapının düzenlenmesi gerekmektedir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kadrolarından herhangi birine başvuracak adayların istenen bilgi ve belgeleri doğru olarak vermeleri germektedir. Sahte belge verenler savcılığa bildirilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı adayları sözlü sınava tabi tutacak. Sözlü sınava, KPSS başarı sırasına göre atama yapılacak kadro sayısının iki katı aday çağırılacaktır. Örneğin, taşra muayene memuru olarak 1000 kişi alınacaktır. Bu kadro için başvuranlardan en yüksek puana sahip 2000 kişi sözlü sınava çağrılacaktır. Bakanlık internet sitesinde en geç 17 Şubat tarihine kadar sözlü sınava girecek adaylar yayınlanacak. Yazılı veya telefonla bildirim yapılmayacak.

Adaylar sözlü sınava gelirken “fotoğraflı ve onaylı bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb.)” yanlarında bulundurmak zorundadır.

Sınavı kazananların atamaları, istenilen belgelerin ilan edilecek olan son teslim tarihini takip eden bir ay içerisinde bilgisayar ortamında kura usulü ile yapılacaktır. Atamalara ilişkin liste Bakanlık kurumsal internet sitesinde ilân edilecektir. Ayrıca ilgililere yazılı tebligat yapılacak.

Kura ile yerleşenler, yerleştiği şehri beğenmeyerek gitmek istemedikleri halde Devlet Memurları Kanunu’na göre 1 yıl boyunca hiçbir kurumda memur kadrolarına atanamayacaklar. Sadece 4/B sözleşmeli, 399 KİT sözleşmeli, geçici personel gibi görevlerde yer alabilirler.)

GİH, TH ve AH nedir?

Devlet Memurları unvanlarına göre hizmet sınıfları içinde çalışırlar. İlanda da unvanların karşısında ilgili unvanın hangi hizmet sınıfı içinde yer aldığı gösterilmiştir. Adayların bunu önemsemelerine gerek yoktur. Bu kısaltmaların anlamı ise aşağıdaki gibidir.

GİH: genel idare hizmetleri sınıfı, TH: teknik hizmetler sınıfı, AH: avukat hizmetleri sınıfı. Şoför kadroları için başvuracak adayların B grubu ehliyeti olması gerekiyor. Sürücü ehliyetine en geç 26 Ocak 2013 itibari ile sahip olmak gerekir. Çünkü ehliyet üzerinden 26 Ocak 2012 ya da daha öncesi bir tarih yazmayanlar başvuru yapamaz. Sadece bazı unvanlar için bilgisayar sertifikası da isteniyor.


Bir önceki yazımız olan İş Bankası Memur Alım Sınavı başlıklı makalemizde İş Bankası Genel Yetenek Testi, İş Bankası Memurluk Sınavı ve İş Bankası mülakat hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ