Gümrük Bakanlığı’na 1.396 Memur Atandı

Gümrük Bakanlığı’na 1.396 Memur Atandı

Gümrük Bakanlığı'na 1.396 Memur Atandı   Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 24 Eylül 2012 tarihinde KPSS sonuçlarına göre 1500 personel alacağını duyurmuştu. Başvuru yapan adaylar 8-18 Kasım tarihleri arasında sözlü sınava tabi tutuldular. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı atama sonuçlarını açıkladı. Bakanlığa bağlı “B” grubu kadroları için 744 muhafaza memuru, 286 muayene memuru ve 366 memur olmak üzere toplam bin 396 kişinin ataması gerçekleştirildi. Habur Sınır Kapısı’na en fazla atama yapıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı “B” grubu kadroları atamaları için TOBB binasında kura çekimi yapıldı. Kura çekimi töreninde Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da hazır bulundu. Bilgisayar ortamında yapılan kura çekiminde; 744 muhafaza memuru, 286 muayene memuru ve 366 memur olmak üzere toplam bin 396 adayın, 60 şehre atanmalarına ilişkin olarak görev yerleri belirlendi. Bakan Yazıcı, heyecanla sonuçları bekleyen memur adayları ile konuşarak onların heyecanlarını yatıştırmaya çalıştı.

Kura Sonuçlarına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, kura öncesinde atanacak memur adaylarına tavsiyelerde bulundu. Yazıcı, Gümrük idarelerinde çalışanların sıradan bir devlet memuru olmadığını, Türkiye’de 25 kara, 7 demiryolu, 55 deniz ve 48 hava olmak üzere toplam 135 hudut kapısı ve 147 gümrük müdürlüğünün bulunduğunu belirtti. “Gümrüklerin, dış ticaretin nabzının attığı yerlerdir. Bu yıl sınırlarımızdan bu yıl 11 milyondan fazla araç, 90 milyondan fazla yolcu giriş-çıkış yapmıştır. Gümrük memurları gümrükler vasıtasıyla bu kadar büyük bir parasal sorumluluk doğuran iş ve işlemleri yapıyorlar.

Bu ülkenin ticaretinin tamamı sizlerin elinizden geçecek” diyen bakan Yazıcı, adaylara tavsiyelerde bulundu. “Ticaret erbabımızın işlerini kolaylaştırın. Hizmet verdiğiniz kişiler, sizin yanınızdan memnuniyetle ayrılsın. Zorlaştırmayın, kolaylaştırın. Vatandaşı dinleyin. Bürokratik bir sorunu varsa kanunlar ve etik kurallar çerçevesinde çözmeye çalışın. Yapılan değişiklikleri hemen öğrenin, bu konuda istekli ve atak davranın. Mevzuata hâkim olun” ifadelerini kullandı.

“Gümrük memurları yasa dışı ticaret yapmak isteyenlere göz yummamalıdır. İş hayatınızda farklı tekliflerle karşılaşsanız bile sakın bunlara meyletmeyin. Çok açık biçimde ifade ediyorum; rüşvet verenin de, alanın da bu tür işlere göz yumanın da, gözünün yaşına bakmayız” dedi.

Son yapılan atamalarla birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda görev yapan personel sayısı 13 bin 94’e ulaştı. Yeni sınav ilanı ile “B” grubu unvanlar için yaklaşık bin 750 kişinin daha Bakanlığa katılımı yönünde çalışmaların başlatıldığı bildirildi.

 


Bir önceki yazımız olan İŞKUR 45 Personel Alacak! başlıklı makalemizde İşkur İstihdam Uzman Yardımcısı alım ilanı, İşkur İstihdam Uzman Yardımcısı sınavıbaşvuru şartları ve işkur personel alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. imran çelik dedi ki:

    imrançelik özürlü memur alımı nerede alınacak nezaman belli oluyor babama haberverin ara haberverin özürlü memur alımı nereden nerden alınacak haberverin

BİR YORUM YAZ