Hastane ve postanede Kürtçe!

Hastane ve postanede Kürtçe!

Hastane ve postanede Kürtçe!Kamu kurum ve kuruluşlarına Kürtçe bilen memurlar geliyor. Bundan böyle Hastane, postane ve bankalarda Kürtçe bilen memurlar da görev alacak!

Hükümetin çözüm süreci kapsamında çalışmaları devam ediyor. Anadilde eğitim, anadilde savunma gibi istekler birer birer kabul edilirken anadilde hizmet için de çalışmalar yapılmaya başladı. Bu bağlamda bundan böyle artık hastane ve postane gibi devlet dairelerinde işlemlerini Kürtçe yapabilecek. Bu şekilde kamu hizmetlerinden yararlanmada her türlü dini, etnik ayrımcılığa son verilecek. Mevzuatta etnik ayrımcılığa neden olan hükümler kaldırılıyor.

AK Parti‘nin çözüm süreci çalışmaları kapsamında bakanlıklarla koordineli çalışmaları sürüyor. Çözüme demokratikleşme desteği vermeyi düşünen hükümet, Kürt nüfusunun yoğun olduğu illerdeki hastanelerde tercüman görevlendirilecek. Kürtçe bilen doktor ve hemşireler hasta ve hasta yakınlarıyla Kürtçe konuşacak. Yine kamu bankalarında, sosyal güvenlik merkezleri, vergi dairesi, postane, belediyelerde Kürtçe tabelalar bulunacak. Bu kuruluşlarda da Kürtçe bilen personel çalışacak. Anayasada yapılan düzenlemelerle Anadilde kamu hizmetleri de güvence altına alınacak. Bu uygulamalar 2014 yılı sonuna kadar Türkiye genelinde yaygınlaşacak.

‘İnsan Hakları Ve Eşitlik İçin’

Terör örgütünün çekilme sürecine girdiği günlerde hükümetin “kalıcı çözüm” için tavrı merak edilirken, AK Parti kurmayları, 30 Eylül 2012’de düzenlenen AK Parti 4. Olağan Büyük Kongresi’nde açıklanan 63 maddelik menifestoyu adres gösterdi. Türkiye’nin tam demokrasiye kavuşması için belirlenen hedeflerin 30 Eylül 2012 tarihinden bu yana bir kısmının gerçekleştiğine işaret eden AK Parti’den üst düzey yetkili, “Çözüm sürecinde atılacak adımları PKK’nın çekilmesine endekslemek yanlış. Hükümet olarak 2002 yılından bu yana vatandaşımızın huzuru, insan hakları ve eşitlik için reformlar yapıyoruz. 30 Eylül’de açıkladığımız hedefleri de dil, din, ırk, mezhep ayrımı olmaksızın vatandaşlarımıza veriyoruz, vermeye devam edeceğiz” dedi.

8 Ayda Gerçekleşen Reformlar

AK Parti’den üst düzey yetkili bu süreçte hayata geçen yenilikleri şöyle anlattı: “4. Yargı Paketi kanunlaştırıldı. Hafif suçlarda mahpusluk, istisnai hale getirildi. Mahkum veya tutukluların eşleriyle bir araya getirilmelerinin önü açıldı. Anadilde savunma hakkı verildi. Yuva yapan bir kentsel dönüşüm başladı. Büyükşehirler Yasası çıkarılarak nüfusun üçte ikisi 30 büyükşehir belediyesi sınırlarında yaşar hale geldi. Kamu hastane birlikleri kuruldu. İşsizlere rehberlik yapan 4 bin iş ve meslek danışmanı alındı.”

 


Bir önceki yazımız olan Maliye'ye 480 iç denetçi kadrosu ihdas ediliyor başlıklı makalemizde 480 iç denetçi kadrosu, İç denetçi nedir ve İç denetçi sınavı tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hüseyin Çelik dedi ki:

    Herseyin sözde kaldığı havada kaldığı bir ülkede bu sözler de havada kaldı maalesef siz önce kürtlere kürt deme cesaretini dillerine de kürtçe deme onurunu gösterin biz sizden bu vaatleri istemiyoruz ilgililer…

BİR YORUM YAZ