Kadın polis adaylarında boy şartı değişiyor

Kadın polis adaylarında boy şartı değişiyor

Kadın polis adaylarının çoğunun boy kriterini aşamadığı için polislik yapmaktan vazgeçtiği biliniyor. Bazı adaylar 1 cm ile polis olma hakkını kılpayı kaçırarak hayal kırıklığı yaşıyorlar. İşte kadın adayların bu durumunu düzeltmek için bir girişim başlatıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) ile Polis Meslek Eğitim Merkezleri’nin (POMEM) Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması kararlaştırıldı.

Yapılması düşünülen değişikliğe göre, polisliğe alınacak kadınlarda boy şartının 1.65’ten 1.63’e düşürülmesi planlanıyor. Erkeklerin boy şartlarında bir değişiklik planlanmıyor.

Düztaban adaylara da bir müjdemiz var. Yapılması planlanan yeni düzenleme sırasında düztaban olduğu için polis olamayanlara da iyi bir haber var. Çünkü artık onlar da polis olabilecekler.  

Lazerle göz müdahelesi geçirenler de polis olacak. Ayrıca yönetmeliğin göz hastalıkları bölümünde de değişiklikler planlanıyor. Yönetmelikteki  “Göze ait hiçbir operasyon ve lazer müdahalesi geçirmemiş olacaktır” maddesi de değiştirilecek. Lazerle göz operasyonu eleme sebepleri arasından çıkartılacak. Lazerle göz ameliyatı olan adaylar mesleğe alınacak. Yapılması planlanan değişiklikler bakanlar kurulundan onay aldıktan sonra Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecektir.


Bir önceki yazımız olan HSYK, Yargıtay'ın 16 yeni üyesini seçti başlıklı makalemizde hakim, HSYK ve savcı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. sema dedi ki:

  çok sevindirici bir haber 2013 için yeniden umut doğdu. 1 cm için elenen bayan aday çoktu ve bunların içinde bende vardım. insallah alım sayısını da yükseltirler. 🙂

 2. dilara dedi ki:

  gerçektende çok sevindirici bi haber artık polis olabilmem için bi umut var 😀

 3. SİBEL dedi ki:

  allah razı olsun ya bu mesleği deli gibi istiyorum geçen sene 1.63den elendim dünyalar benim oldu bu habere HERŞEY EMNİYET İÇİN GELİYORUZ 2013DE İNŞALLAH

 4. neriman dedi ki:

  bende polis olmayı çok istiyorum. fakat öğrenim durumu yazılmamış

 5. zeynep dedi ki:

  ben de çok istiyorum polis olmayı canım pahasına yapmak istiyorum bu görevi ama meslek çıkışlı olduğumz için barajı geçemiyoruz . Şu barajda da bir değişklik yapsanız nasıl olur acaba düşürsenz zaten eleme şansınız var mülakatlarda .

 6. zeynep çetin dedi ki:

  çok sevidirici bir haber polis olmak çok güzel

 7. zeynep çetin dedi ki:

  polis olmak çok güzel bir haber

 8. Merve dedi ki:

  Bu seneki polislik sinavlari ne zaman ve yas sinirini ogrenmek istiyorûmm

 9. Cengiz dedi ki:

  Şu sitede boy uzunluğu kadınlar için 162 cm düşürüldü yazıyor. Doğru mu? http://matematikdefteri.com/md-gunlugu/17-polis-akademisi-taban-puanlari-ve-basvurulari.html

 10. melike dedi ki:

  polis olmayı çok istiyorummmm

BİR YORUM YAZ