Kadroya geçmek isteyen sözleşmeli için örnek dilekçe!

Kadroya geçmek isteyen sözleşmeli için örnek dilekçe!

Kadroya geçmek isteyen sözleşmeliler için örnek dilekçe Kamu kuruluşlarında, belediyelerde, üniversitelerde çalışan sözleşmeli personel bugünden itibaren dilekçelerini kurumlarına verebilirler. İşte örnek dilekçe ve dikkat edilmesi gereken hususlar…

Sözleşmeli olarak çalışanlara kadroya geçmesini öngören Kanun, 2 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak çalışan bazı kişiler bu kapsamda kadroya alınacak.

Bu işlemlerin başlaması için memur kadrolarına geçmek isteyen sözleşmelilerin kurumlarına dilekçe vermeleri gerekiyor. İşte sizlere kolaylık olması açısından sözleşmelilerin vereceği dilekçe örneğini yayınlıyoruz.

Sözleşmeli personelin kadroya alınmasını öngören kanunun ilgili maddesine göre,

– 4/B’li ve 4924’e tabi olarak çalışanlar 30 gün,

– Kurumlarda sözleşmeli olarak çalışanlar 60 gün,

– Mahalli idarelerde sözleşmeli çalışanlar 30 gün,

– TRT’de çalışanlar 30 gün içinde,

yazılı dilekçe ile çalıştıkları kurumlara başvuru yapmalıdır.

Başvuru taleplerini değerlendiren kurumlar, 90 gün içinde işlemleri sonuçlandırmalı ve sözleşmeli personelini memur kadrolarına atamasını yapmalıdır.

Kısa ve Öz Dilekçe Yazılmalı

Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli çalışan personelin kurumlarına verebileceği örnek dilekçe aşağıda yer almaktadır. Dilekçenin çok uzun olmamasına, gerekçelerin belirtilmemesine özen göstermelisiniz. Çünkü bu detayların kadroya geçmede bir etkisi olmayacaktır. Bu nedenle örnek dilekçeyi dikkate almanızda yarar vardır. Kanunda “Yazılı talep” olarak geçen tanım için bu dilekçe yeterlidir. Ayrıca dilekçe hazırlanırken “Devlet Memurlarının Şikayet ve Müracaatları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uyularak en yakın amire verilmesine gerek bulunmamaktadır. Zira kişiler henüz memur değildir. Bu dilekçenin kurum evrağına verilmesi gerekmektedir.

Taşrada Çalışanlar Dilekçeyi Nereye Vermeli?

Taşrada çalışan personel dilekçelerini nereye verecek? Kurumun merkez teşkilatında değil de, o kurumun il veya ilçe teşkilatında çalışan personelin, dilekçelerini il müdürlüğü yerine merkezdeki ana teşkilata göndermelerinde yarar vardır. Çünkü taşrada gereksiz bir iş yükü çıkacaktır. Taşra birimi bu dilekçeyi merkeze göndermek için resmi yazışma yapacaktır. Ayrıca evrağın taşrada kaybolması ve art niyetli bir memurun değerlendirmeye almaması da mümkün olabilir. Bu nedenle dilekçelerin, Ankara’daki genel merkeze gönderilmesinde yarar vardır. Dilekçelerin normal posta yerine APS veya daha güvenilir bir yöntemle gönderilmesinde yarar bulunmaktadır.

Üniversite, il özel idaresi veya belediye gibi kurumlarda çalışanların dilekçelerini çalıştıkları Rektörlük, Valilik veya belediye başkanlığına vermeleri yeterlidir.

Dikkat edilecek hususlar 

1- Kanunun ilgili hükmü gereğince, 25 Haziran 2013 tarihinde askerlik, doğum, ücretsiz izin nedenleriyle görevlerinde bulunmayanlar da kadroya geçebilecek. Bunlar göreve başladıklarında dilekçelerini verecektir. Ancak bir hak kaybı olmaması için, bu kişilerin şimdiden bir dilekçe vererek kurumlarını haklarını koruması konusunda, uyarıda bulunmalarında yarar bulunmaktadır.

– 2011 yılında kadroya geçirilmediği için mahkemelere başvurmuş olup haklarında olumlu karar çıkan ancak yargı süreci devam eden personel de 30 gün içinde kurumlarına başvurmaları halinde kadroya geçebilecek.

– Sözleşmelilikte geçen süreler kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilecek.

– Sözleşmeli personel iken kadroya geçenler, 5 yıl süreyle başka kurumlara nakil yaptıramayacaklar.

Kadroya geçmek isteyen sözleşmeliler için örnek dilekçe

Sözleşmelilerin Vereceği Örnek Dilekçe 

 

……… Genel Müdürlüğüne/ Başkanlığa/ Rektörlüğe/ Belediye Başkanlığına….

 

6495 sayılı Kanun, 2 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kanunun 9. maddesi ile 657 sayılı Kanuna geçici madde 41. madde eklenmiş ve bu maddeyle, sözleşmeli olarak çalışanlardan yazılı dilekçe ile başvuranlara, memur kadrolarına atanma hakkı verilmiştir.

Kanunun bu ilgili hükmü gereğince statüme uygun memur kadrosuna atanmam hususunda gereğini arz ederim. …/08/2013

Ad Soyad

TC NO

Kurum

Unvan

Sicil no:

Adres:

Tel:


Bir önceki yazımız olan Maliye'ye 480 iç denetçi kadrosu ihdas ediliyor başlıklı makalemizde 480 iç denetçi kadrosu, İç denetçi nedir ve İç denetçi sınavı tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. niyazi taş dedi ki:

    tyçp adı altında çalışan personele kadro varmı yokmu bu personeller sözleşmelimi ve hangi kanuna tabi çalışıyorlar bilgilendirirmisiniz saygılarımla

  2. niyazi taş dedi ki:

    toplum yararına çalışma purejesi adı altındaki çalışan sözleşmelilere kadro varmı bu çıkan yasada lütfen bilgilendirirmisiniz bu sözleşmeliler hangi kanuna tabi çalışıyorlar

BİR YORUM YAZ