Kamuda iş güvenliği uzmanı olanlara 1200 lira ek gelir

Kamuda iş güvenliği uzmanı olanlara 1200 lira ek gelir

Kamuda iş güvenliği uzmanı olanlara 1200 lira ek gelirKamu kurumlarında iş güvenliği uzmanı bulundurulması zorunluluğunun başlamasına kısa bir süre kaldı. Daha önce defalarca bu konuda haberleri sizlerle paylaşmıştık. Kimler iş güvenliği uzmanı olabilir? İş güvenliği sertifikası nasıl alınır? İş güvenliği uzmanlığı kursları, hakkında sizleri bilgilendirdik. O yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası gereği kamuda iş güvenliği uzmanı adı altında görevlendirilen teknik personele, maaşına ek olarak ayda 1200 liraya kadar ek gelir ödenecek. Yeni Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte binlerce iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimine ihtiyaç olacak.

30 Aralık 2012’den sonra İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın genel hükümleri kamu işyerlerinde de başlayacak. Ancak iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırma zorunluluğu ise 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor. Bu nedenle aranan şartları taşıyan kişilerin Haziran sonuna kadar iş güvenliği uzmanı sertifikası almasında yarar var.

Çünkü kamu kurumları, kendi bünyelerindeki mühendis, mimar ve teknik elemanlardan belge sahibi olanları iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirebilecek. iş güvenliği uzmanı İhtiyaç olması halinde bu personel diğer kamu kurumlarına da benzer hizmeti verebilecek.

80 saat çalışabilir 

İş güvenliği uzmanlarına maaşlarına ek olarak ayda 1200 liraya kadar ek ödeme verilecek. İş güvenliği uzmanı olan teknik personel, esas görevinin yanında ayda 80 saate kadar iş güvenliği hizmetlerinde görev alabilecek.

Sertifika sahibi olanlar görevlendirilecek

Örneğin MTA Genel Müdürlüğünde görev yapan ve (C) sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikasına sahip olan Maden mühendisi Ahmet Bey, yetkili amirinin izniyle kendi kurumuna veya diğer kurumlara ayda 80 saate kadar iş güvenliği hizmeti verebilecektir. Böylece Ahmet Bey, ayda 1200 liraya kadar ek gelir elde edebilecek.

Her işveren hizmet alamayacak 

İşverenlerin ister kendi çalışanlarından, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi isterse de dışarıdan tayin edebilecekler. Yasanın genel prensibi bu olmakla beraber, eğer işyerindeki çalışma süreleri iş sağlığı ve güvenliği personelinin sürekli görevlendirilmesini gerektiriyorsa, bu işverenler dışarıdan hizmet alamayacak, kendi bünyelerinde sürekli personel görevlendirecekler. Hangi işverenlerin sürekli personel istihdam edeceği bakanlık tarafından tespit edilecek.

Popüler meslek olacak

Yasayla birlikte iş güvenliği uzmanlığı en fazla aranan mesleklerden birisi olacak. İş güvenliği uzmanı, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemandır. İş güvenliği uzmanları (A), (B) ve (C) sınıfı olmak üzere üç kategoride sınıflandırılıyor. İş güvenliği kursları hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Fizikçi ve kimyagerler 

Üniversitelerin mühendislik ve mimarlık bölümlerinden mezun olanlar, teknik öğretmen, fizikçi ve kimyager unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları iş güvenliği uzmanlığına başvurabilirler. İş güvenliği uzmanlarının eğitimi ve sertifikalandırılması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülüyor.

İşveren Gözetiminde

Yasaya göre işveren, çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlamakla yükümlü. İşveren aşağıdaki hallerde çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlayacak. İşveren, işe girişlerde, iş değişikliğinde, iş kazası, meslek hastalığı veya sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde talep etmeleri hâlinde çalışanlarının sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlayacak.

Çalışanlar işin devamı süresince, çalışanın ve işin niteliği ile işyerinin tehlike sınıfına göre Bakanlıkça belirlenen düzenli aralıklarla sağlık kontrolüne tabi tutulacaklar.

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamayacak.

Maliyet çalışana yansıtılmayacak 

İSG Yasası kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınacak. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelere yapılacak, verilen kararlara itiraz edilemeyecek.

1000 TL Para cezası

İşveren sağlık gözetiminden doğan maliyeti ve bu gözetimden kaynaklı her türlü ek maliyeti karşılayacak. Çalışana yansıtmayacak. Sağlık muayenesi yaptırılan çalışanın özel hayatı ve itibarının korunması açısından sağlık bilgileri gizli tutulacak. Çalışanların sağlık gözetimini yaptırmayan veya sağlık raporu aldırmayan işveren hakkında, her bir çalışan için 1000 TL idari para cezası uygulanacak.


Bir önceki yazımız olan 1.700 zabıt katibi, 200 mübaşir alımını onayladım! başlıklı makalemizde 1.700 zabıt katibi alımı, 200 mübaşir alımı ve Adalet Bakanlığı memur alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ