Kamuya 11 bin 712 personel alımı gündemde!

Kamuya 11 bin 712 personel alımı gündemde!

memur kadrosu atamaları İçeriğinde bulunan internet yasası ile çok tartışılan Torba yasa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Torba yasa sadece internet düzenlemelerini içermiyor. Torba yasa içerisinde milyonlarca vatandaşı ilgilendiren maddeler bulunuyor. Torba yasada engellileri sevindirecek birçok yeni düzenleme bulunuyor. Meclis Genel Kurulu, engelli çocuğu bulunan memur ve askerlere yılda 10 gün mazeret izni verilmesi, sahipleri tarafından alınmayan KEY alacaklarının 5 yıl sonra Hazine’ye kalması gibi düzenlemeleri içeren torba yasayı kabul etti. Bu maddeler arasında birçok kuruma eleman alımı da yer alıyor. Kamuda çalışmak isteyenlerin merakla beklediği yasa onaylandı. Meclis’ten geçen torba yasa ile devlet kurumlarına yaklaşık 12 bin yeni personel alımının yolu açıldı.

Yeni yasayla hangi kuruma memur alınacak?

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD yeni yasa ile birçok yeni sorumluluklar aldı. Bu nedenle de kuruma yeni personel alınması gündeme geldi .AFAD için 6 bin 511 kadro açılacak.

İçişleri Bakanlığı için ise bin 967 yeni kadro ihdas edildi. Yasa, kamuya 11 bin 712 personel alımının da yolunu açıyor. En büyük alım ise Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’na (AFAD) yapılacak. AFAD için 6 bin 511 kadro ihdas edildi.

İşte torba yasa ile gerçekleştirilen düzenlemeler:

Açılacak yeni Kadrolar: Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na 6 bin 511, İçişleri Bakanlığı’na bin 967, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne 160, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na 53, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na 11, Spor Genel Müdürlüğü’ne de 10 kadro ihdas edildi.
Memura 10 Gün Mazeret İzni: Memur, subay, astsubay ve uzman erbaşlara, evli olmayan ve en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun hastalanması halinde hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar mazeret izni verilecek.

Türkiye Diyanet Vakfı’na ait hastaneler, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’na devredilecek. Talepte bulunan tabipler ve diş tabipleri, çalıştıkları ildeki Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun sağlık kurum ve kuruluşlarına memur olarak atanacak. Diğer personel ise sağlık kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli personel statüsüne geçirilecek. Personele, memur ve sözleşmeli personel statüsüne geçirilmeleri sebebiyle, kurum ve vakıf tarafından ödeme yapılmayacak.

TBMM Başkanlığı’na da yeni personel alımı yapılacak. TBMM’ye 8’i aşçıbaşı, 7’si de şef garson olmak üzere 15 kadro ihdas edilecek.
Kapatılan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü taşra teşkilatı tarafından 14 Haziran 1997 tarihinde yapılan personel alım sınavı sonucunda asil listede yer alan, ancak sınavın iptal edilmesi nedeniyle devlet memurluğuna atanamayan ya da devlet memurluğuna atanıp göreve başlatılmayan kişiler yeniden devlet memurluğuna atanabilecek.


Bir önceki yazımız olan Şubatta Bin 620 engelli memur alınacak başlıklı makalemizde Devlet Personel Başkanlığı, Devlet Personel Başkanlığı engelli memur alımı ve engelli memur alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ