KPSS’ye girecekler dikkat! KPSS’de torpil var mı?

KPSS’ye girecekler dikkat! KPSS’de torpil var mı?

memurMemur adaylarının umudu olan KPSS ile 11 bin 415 kadro için tercihler başladı. Memur adayları tercihlerine yerleşip yerleşmeyeceklerini merakla bekliyorlar. Vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan birisi de memur yerleştirmelerinde torpil yapılıp yapılmadığıdır. Memur atamalarında usulsüz alım olabilir mi? Bu soruların yanıtlarını Hürriyet’te Nezir Kardoğan şöyle yanıtlıyor.

Memur yerleştirmelerinde torpil ve usulsüz alım olamaz. Çünkü yerleştirmeler adayların puanına göre online yapılmaktadır. Ayrıca, ÖSYM, her yerleştirme sonrasında, her bir kadroya kimin kaç puanla atandığını, sonuçları ilan ettiği gün kamuoyuyla paylaşmaktadır. Tercih listesini kaydeden adaylar, sonuçlar açıklandığından, ÖSYM’nin ilan ettiği bu veriler üzerinden, tercihlerine en düşük kaç puanla yerleştirilme yapıldığını görebilecektir.

Dolandırıcılara dikkat edin

Bazı dolandırıcıların “İşe yerleştireceğiz” vaadiyle para topladığı iddiaları bulunuyor. Adayların kesinlikle bu kişilere inanmaması gerekiyor. Devlet Personel Başkanlığı bu iddialar için açıklama yaparak, adayları uyardı.

Sözlü sınav yapılacak mı?

Diğer personel alımlarında olduğu gibi sözlü sınav yine uygulanacaktır. ÖSYM’nin yaptığı yerleştirmelerde sadece puanlar ve tercih üstünlüğü dikkate alınmaktadır. Yapılan yerleştirme işlemleri bu yönüyle ÖSSS yerleştirmeleriyle aynı mahiyettedir.

Tercihte en çok yapılan hata…

ÖSYM uyguladığı sistemle yanlış bölüm tercihini engellemektedir. Ancak sistem sertifika, ehliyet, yabancı dil gibi belgelere sahip olup olmamada sadece adayın beyanını dikkate alıyor. En çok hata bu konuda yapılıyor. Sahip olmadığı bir özel niteliği yazıp yerleşenlerin atama işlemleri yapılmadığı için, bu kişiler aynı puanla yapılacak bir sonraki merkezi yerleştirmelere de katılamıyorlar.

Yerleşen adayın ataması yapılır mı?

Tercih sonucu yerleşmiş olmak atanılacağı anlamına gelmez. Çünkü yerleşen adayların kılavuzda yer alan 1-6-7 ile belirtilen özel nitelik (ehliyet, yabancı dil, sertifika gibi) kodları karşılaması gerekir. Adaylar yerleşse bile özel nitelikleri taşıdıklarını sertifika ile kanıtlamadıklarında kurum tarafından atamaları yapılmaz.

Tercih yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Tercih yaparken, seçeceğiniz kadroda yarışacağınız aday sayısının az olmasına dikkat edin. Bunun için de size özel kadroları, sizin mezun olduğunuz kadroya özel, kadroları tercih etmelisiniz. Bir biyoloji mezunu, tercih yaparken 152  biyolog kadrosu yerine VHKİ veya memur gibi kadroları tercih etmemelidir. Çünkü biyolog kadrosunu tercih ederken 7 bin adayla yarışırken, VHKİ kadrosunda 200 bin adayla yarışacak.

Tercih için ilgili bölümden mezun olmak yeterli mi?

Sadece bölüm kodu bulunan kontenjanlarda, ilgili tek bir bölümden mezun olmak yeterlidir. Bölümler 2-3-4 kodları ile başlamaktadır. Kılavuza baktığımızda bu kodların yanında 1-6-7 ile başlayan özel nitelik (ehliyet, sertifika, yabancı dil gibi) şartları yer almaktadır. Adayların ilgili bölüm şartı ile beraber ayrıca “özel nitelik şartlarını da” sağlamaları gerekir.

Birden çok özel niteliğin hepsini taşımalı mıyım?

Tabi ki. Aynı kontenjan için hem ehliyet hem bilgisayar sertifikası, hem erkek olmak gibi üç koşul varsa üçüne de tercihlerin son günü itibari ile sahip olmak gerekir.

6225 kodu olan kontenjanlar için mutlaka sertifikaya ihtiyaç var mı?

6225 kodu hiçbir kontenjanda tek başına bulunmaktadır. 6225 kodu bilgisayar işletmenliği sertifikası sahibi olmaktır. Bazı kurslar ticari amaçlarla bu sertifikanın 160 saat olmasını savunsa da böyle bir süre sınırı yoktur. Ayrıca 6225 kodu bulunan yerleri tercih edebilmek için mutlaka sertifika olması gerekmez. Ortaokul, lise veya üniversite öğreniminde bilgisayar içerikli (dersin ismi önemsizdir) herhangi bir ders görülmüş olması 6225 kodu için yeterlidir. Halk eğitim merkezlerinden alınan bilgisayar sertifikaları da yeterlidir.

Kimler muhasebe sertifikası istenen kadroları tercih edebilir?

MEB müfredatına göre özel bir kurstan veya halk eğitim merkezinden sertifika alanlar tercih edebilirler. Ayrıca ortaokul, lise veya üniversite öğreniminde muhasebe dersi görmüş olanlar da bu kontenjanları tercih edebilir.

Sertifikaların ne zaman sahip olmak gerekir?

Sertifika istenen kontenjanlarda ilgili sertifika 27 Kasım 2013 tarihi itibariyle adayın elinde olmalıdır.

Kimler 2 yıllık veya 5 yıllık ehliyet istenen kadroları tercih edebilir?

Ehliyetinin üzerinde 27 Kasım 2011 ve daha öncesi bir tarih yer alan adaylar bu kadroları tercih edebilir. 5 yıllık ehliyet aranan kadroları ise ehliyetinin üzerinde 27 Kasım 2008 ve daha öncesi tarih bulunan adaylar tercih edebilir.


Bir önceki yazımız olan Maliye'ye 480 iç denetçi kadrosu ihdas ediliyor başlıklı makalemizde 480 iç denetçi kadrosu, İç denetçi nedir ve İç denetçi sınavı tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. extatic dedi ki:

    ALLAH AŞKINA BANA ŞUNU AÇIKLAYIN 40 PUAN ALAN BİRİ NASIL MEMUR OLABİLİR?

  2. hasret dedi ki:

    nasıl memur olunur açıklar mısınız???

BİR YORUM YAZ