Müjde! İİBF’lilere Yeni İş Fırsatı!

Müjde! İİBF’lilere Yeni İş Fırsatı!

İİBF'lilere İş fırsatı!Uzun zamandır iş bulamama, ve kadro sıkıntıları nedeniyle çeşitli platformlarda sorunlarını dile getiren İktisadi Ve İdari Bilimler Fakülte’lilere (İİBF) müjde geldi. Geçtiğimiz günlerde sorunları mecliste görüşülen İİBF mezunları artık Atom Enerjisi uzmanı olabilecek. Bu durumda çok sayıda atanamayan öğretmene de Atom Enerjisi uzmanı olma yolu açıldı.

Üniversitelerin İktisat, İşletme, İktisadi Ve İdari Bilimler, Mühendislik, Fen Ve Fen-Edebiyat Fakülteleri İle Hukuk, Siyasal Bilgiler bölümü mezunlarına Atom enerjisi uzmanı olma yolu açıldı.

Dört yıllık eğitim veren üniversitelerin Mühendislik, fen ve fen-edebiyat fakülteleri ile hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler, eğitim ve tıp fakültelerinden mezun olanlar Atom enerjisi uzmanı olabilecek. Peki Atom enerjisi uzman ve uzman yardımcıları ne iş yapar?

Bu adını bile çok fazla duymadığımız meslek mensuplarının mesleğe alınmaları yetiştirilmeleri yeterlik sınavları atanmaları, görev ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esasları belirlendi.

Atom enerjisi uzmanlarında aranan şartlar

Atom enerjisi uzmanları Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na bağlı olarak görev yapıyor. Kurum personel alımını da içeren Atom Enerjisi Uzmanlığı Yönetmeliğini Resmi Gazete’de yayımladı. Yönetmeliğe göre Atom enerjisi uzman ve uzman yardımcılarının mesleğe alınmaları, yetiştirilmeleri, yeterlik sınavları, atanmaları, görev ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esasları kapsamında, meslekte uzman yardımcısı olarak dahil olmak isteyenler özel yarışma sınavı ile belirlenecek. Bu sınava mühendislik, fen ve fen-edebiyat fakülteleri ile hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler, eğitim ve tıp fakültelerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içindeki veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar katılacak. Adayların sınavın yapıldığı tarihte otuz beş yaşını doldurmamış olmaları da gerekiyor.

Atom enerjisi uzmanlığı yarışma sınavı, yazılı ve sözlü olarak iki aşamalı yapılacak. Sınav tarihleri, kadro ve ihtiyaç durumuna göre Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından uygun zamanlarda ve öğrenim dallarında düzenlenecek.

Atom enerjisi uzman yardımcıları en az üç yıl görev yapacak. Uzman yardımcıları Aday Memurların Yetiştirilmelerine İlişkin Genel Yönetmelik ile belirtilen esaslar dahilinde eğitim ve staja tabi tutulacak.

Uzman yardımcısı olarak atananlar, gereken bilgi, beceri ve etik değerleri kazanmak amacıyla verilecek görev dışında, kurumun teşkilât yapısı, görevleri ve çalışma usul ve esasları hakkında bilgi ve tecrübe kazanmaya, kurumun görev alanına giren konulara ilişkin mevzuata ve bu mevzuatın uygulanmasına ilişkin bilgi ve becerileri edinmek için çalışma eğitim ve seminerlere katılacaklardır. Yazışma, rapor yazma, inceleme ve araştırma teknikleri konularında gerekli bilgi ve yeteneği kazanmaya, meslekî konularda bilimsel ve teknik çalışma ve araştırma alışkanlığını kazanmaya, yabancı dil bilgisini geliştirmeye, kurumun görev alanına giren konularla ilgili olarak, ulusal ve uluslararası konferans, seminer ve eğitim programlarına katılmak suretiyle mesleki bilgi, beceri, tecrübe ve temsil kabiliyetini geliştirmeye yönelik çalışmalara katılacaklardır.

3 yıl uzman yardımcılığı yapan kişiler gerekli şartları yerine getirilmesiyle uzman kadrolarına atanabilecek.


Bir önceki yazımız olan Maliye'ye 480 iç denetçi kadrosu ihdas ediliyor başlıklı makalemizde 480 iç denetçi kadrosu, İç denetçi nedir ve İç denetçi sınavı tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ