Öğretmenlere vergi müfettişliğinin yolu açıldı

Öğretmenlere vergi müfettişliğinin yolu açıldı

vergi-mufettisiÖğretmenler güne müjdeli bir haberle başladı. Bundan böyle fen ve edebiyat fakültelerinin matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, bölümlerinden mezun olanların vergi müfettişi olarak görev yapabilecek.

Maliye Bakanlığı tarafından öğretmenleri sevindiren haber bugün geldi. Bakanlık Hesap Uzmanları ve Maliye Teftiş Kurulu başta olmak üzere köklü kurullarını sonlandırarak radikal bir karar almıştı.  Şimdi de yeni dönemde öğretmen olarak atanamayanlara yeni bir iş kapısı açıyor. Bundan böyle öğretmen olarak görev alamayan adaylar maliye müfettişi olarak görev yapacak.

Resmi Gazete’nin 27 Mart tarihli sayısında Maliye Bakanlığı’nın Vergi Denetim Kurulu Yönetmeliğinde yaptığı değişiklikler yayımlandı. Değişiklik kapsamında fizik, kimya ve biyoloji öğretmenleri vergi müfettişliği yapabilecek. Yeni yönetmeliğe göre bugüne kadar Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden alınarak yetiştirilen müfettişler için artık böyle bir şart aranmayacak. Değişiklikle Fen ve edebiyat fakültelerinin matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, fen bilimleri ile fen ve teknoloji bölümlerinden ya da bunlara denkliği yükseköğretim kurulu’nca kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki öğretim kurumlarından birini bitirenler de vergi müfettişi olabilecekler. Vergi müfettişliği kadrolarının yüzde 25’i de bu bölüm mezunlarına ayrılacak.

Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle, sınav kurulunda yer alan vergi müfettişlerinin ”en az 8 yıl” görev yapmış olmaları şartı aranmayacak. Yeni alınan kararlar doğrultusunda Vergi Müfettişliğiyle ilgili sınavın yazılı kısmı, ÖSYM’ye yaptırılacak. Daha önce bu sınava ikinci kez katılmak mümkün değildi. Şimdi Vergi müfettişliği sınavına ikinci kez katılabilme olanağı da getirildi. Üstelik sözlü sınavın, yazılı sınav konularından yapılması şartı da yürürlükten kaldırıldı.

5.000 Kişi Alınacak İddiası Adayları Heyecanlandırdı 

Dün Maliye Bakanlığı’ğına yakın kaynaklar tarafından, yeni yönetmelik değişikliğiyle 5.000 bin kişinin işe alınacağı haberleri yayıldı. Bu iddia duyulunca ortalık hareketlendi. Ancak henüz Bakanlık resmi bir açıklama yapmadı. Ancak bazı Maliye yetkilileri sayının ne kadar olacağı kesin olmamakla beraber bu yılın sonuna kadar çok sayıda vergi müfettişi alınacağının doğru olduğu söylendi.


Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Banko Asistanı Giriş Sınavı Sonuçları başlıklı makalemizde 1. Grup Banko Asistanlığı Giriş Sınavı, 1. Grup Banko Asistanlığı Giriş Sınavı kazananlar ve 1. Grup Banko Asistanlığı Giriş Sınavı yedekler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ