Sağlık Bakanı: 50 bin hemşire açığı var

Sağlık Bakanı: 50 bin hemşire açığı var

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Müezzinoğlu hali hazırda ülkemizde 50 bin hemşire açığı olduğunu belirtti.

Müezzinoğlu konuşmasında, ülkemizin hekim açığına da değindi. Hekim açığı ile ilgili sorunu çözmek için hükümetin ve Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Bakan Müezzinoğlu “şu anda bütün uğraşımız hekimlerimizi çok daha verimli kullanabilmek ve verimli hizmet vermelerini sağlamak. Yani enerjilerinden azami istifadeyi sağlamamız gerekir ki talebi karşılayabilelim” dedi.

Müezzinoğlu yabancı hekim konusunun da anlamlı bir çözüm getirmediğini belirterek, “Dışarıdan hekim getirmenin de bedeli var. İlk şartımız Türkçe bilmesi, ikinci şartımız YÖK’ten denkliğini ve çalışma iznini alması. Kamu olarak bu sorumluluğu üstlenemedik. Yabancı hekimlerin tıbbi bir hata yaptıklarında ‘Ben ülkeme dönüyorum’ dedikleri zaman vatandaşın hak ve hukukunu kim koruyacak? Bunu özel sektöre ilettik. Özel sektöre bu anlamda 500-600 başvuru oldu” diye konuştu.

Sağlık Bakanı: 50 bin hemşire açığı var   Müezzinoğlu Türkiye’nin 50 bin de hemşire açığı olduğunu belirtti. “Önümüzdeki yıl 20 bin hemşire daha alınacak. Her yıl bu oranda yeni hemşire gelecek. O nedenle umutluyuz, sorunu daha kolay çözüyoruz. Ama hekim açığını kapatmak kolay değil. 21 bin aile hekimimiz var. Sistemin sorunsuz işlemesi için 40 bin aile hekimine ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Müezzinoğlu, “Sağlıkta Serbest Bölge” uygulaması ile ilgili soru üzerine “Hekimlerin ve hemşirelerin çoğunun yabancı olacağını belirterek, “Orada Türkçe bilme şartını aramayacağız. Amerika, Almanya bizim hekimlerimizden istifade ediyor” dedi. Müezzinoğlu, yurtdışında görev yapan hekimlerin de Türkiye’ye getirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapıldığını bildirdi.

Yüzen Hastane Projesi 

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, programda yüzen hastane gemisi projesi kahhında açıklama yaptı. Proje çalışmasının sürdüğünü, 2 ay içinde de hastane gemisinin Türkiye’ye geliş tarihinin belli olacağını söyledi. Müezzinoğlu, “Önce projenin, daha sonra da geminin ihalesine çıkacağız. Yerli bir üretim olması tercih ediliyor. İlk aşamada 2 hastane gemi planlıyoruz” dedi.


Bir önceki yazımız olan Kanal D “Doktorum Programı” Başvuru formu başlıklı makalemizde Ceyda Düvenci doktorum soru sorma, doktorum başvuru ve Doktorum iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ