Şehit ailesine 2. memurluk hakkı geliyor!

Şehit ailesine 2. memurluk hakkı geliyor!

Şehit ailelerini ilgilendiren bir haber yayımlandı. Şehit yakınlarına 2 memurluk hakkı ile ilgili talepler değerlendirildi. Terör mağduru şehitlerin yakınlarına 2.memurluk hakkı tanınmasına dair yönetmelik Resmi Gazetede yayımlandı. 11 Aralık 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile 6353 sayılı Kanunla tanınan “şehit ailesine 2. memurluk hakkının” ayrıntıları düzenlenmiştir. Yönetmelikte geçmişe yönelik de bu haktan yararlanılmasından söz ediliyor. Yani geçmişte şehit veren aileler deki kardeşlerde memurluk için başvuru yapabilecektir. Kimler şehit ailesine memurluk hakkı için nasıl başvuru yapacak? Detaylar haberimizde.

2. Memurluk Hakkından Kimler Yararlanabilecek?

Terör nedeniyle Şehit olanların eş veya çocuklarından birisi ile ana, baba veya kardeşlerinden birisi memurluk hakkından yararlanabilecektir. Malul olup da çalışabilir durumda olanların kendilerinin, çalışamayacak durumda olanların ise eş veya çocuklarından birisinin, eşi ve çocuğu yoksa kardeşlerinden birisinin memur olmasına imkan tanınacak.

Ayrıca, Terör eyleminin aydınlatılması, etkilerinin azaltılması veya önlenmesinin sağlanmasında yardımcı olan sivillerden ölenlerin eş veya çocuklarından birisinin, eş veya çocuğu yoksa kardeşlerinden birisi; malul olanlardan çalışabilir durumda olanların kendileri, çalışamayacak durumda olanların ise eş veya çocuklarından birisi memurluk hakkından yararlanacaktır.

Hak Sahibi Olanlar Nasıl Başvuru Yapacak?

Yönetmelik hükümlerinden yararlanmak isteyen hak sahipleri, İş İstek Formu ile ikamet ettikleri yerin valilik veya kaymakamlığına başvururlar. Kaymakamlıklardan verilen İş İstek Formu için tıklayınız. Başvuru sırasında ayrıca bir bilgi veya belgeye gerek yoktur.

Başvuru Süresi

Memurluk hakkı için 15 yıl başvuru süresi verilmiştir. İşhakkından yararlanmak isteyen hak sahipleri şehitlik veya malulluk olayının meydana geldiği tarihten itibaren 15 yıl içerisinde başvuruda bulunmak zorundadır.

Ayrıca 2. memurluk hakkını veren 6353 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden itibaren 5 yıl süreyle hak sahiplerinin başvuruları kabul edilir. Yani 12 Temmuz 2017′e kadar başvuru yapılabilir.

Anne, Baba Veya Kardeşi Olmayan Şehitlerin, 2 Memurluk Hakkını Eş Ve Çocuklar Kullanır 

Bu haktan, şehidin eşi veya çocuklarından birisi ile anne, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi yararlanabilecektir. Şehidin anne, baba ve kardeşlerinin bulunmaması, bulunmakla birlikte zaten kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olmaları veya yaş haddi dolayısıyla bu kadrolara atanma imkanlarının olmaması hallerinde eşi ve çocuklarından toplam iki kişi iş hakkını kullanır.

Şehidin eşi veya çocuğunun bulunmaması, bulunmakla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarında hali hazırda çalışıyor olmaları veya yaş haddi dolayısıyla bu kadrolara atanma imkanlarının olmaması hallerinde şehidin anne veya babası ile kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi iş hakkını kullanabilir. Anne veya babanın iş hakkını kullanmaması halinde ise iki kardeş iş hakkını kullanabilir.

Eş Müracaat Ederse, Çocuklardan Feragat Etme Belgesi İstenmez 

Eşin müracaatında çocuklardan iş hakkından feragat ettiğine dair beyan istenilmez. Ancak çocuğun müracaatında eş ve diğer çocuklardan iş hakkından lehine feragat edildiğine dair beyan alınır. Şehit annesinin müracaatında babanın, babanın müracaatında annenin iş hakkından feragat ettiğine dair beyan alınır. Kardeş başvurunca, hak sahibi olan anne, baba ve diğer kardeşlerin feragat beyanları alınır.

Durum Belgesi İstenir 

Hak sahipleri ikamet ettikleri yerin Valilik veya kaymakamlığına başvuru yapılacak. Yetkililer başvuruyu alarak e-icisleri.gov.tr adresi üzerinden modüle girecektir. Personel modüle giriş yaptıktan sonra talebi, olayın meydana geldiği yerin valilik veya kaymakamlığına elektronik ortamda gönderir. O ilde, valinin veya görevlendireceği vali yardımcısının başkanlığında, il jandarma komutanı, il emniyet müdürü veya temsilcileri ile varsa ilgili kamu kurum ve kuruluşunun ildeki en üst amirinden, ilçelerde kaymakamın başkanlığında ilçe jandarma komutanı, ilçe emniyet müdürü veya emniyet amiri ile varsa ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının ilçedeki en üst amirinden oluşan Hak Sahibi Tespit Komisyonu oluşturulur.

Bu komisyon, şehit veya malulün Kanun kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hususunda karar verilerek ek-2/A’daki durum belgesi düzenlenir. Durum belgesi ile belgenin düzenlenmesine dayanak teşkil eden her türlü belge nihai işlem tesis edilmesi için elektronik ortamda www.e-icisleri.gov.tr adresi üzerinden Personel Genel Müdürlüğüne gönderilir.

Atamayı İçişleri Bakanlığı Yapacak

Bakanlık kurumlardan, mevcut kadrolarının %2’si ile atama yapılabilecek boş memur ve işçi kadroları ile sözleşmeli personel pozisyonlarına ilişkin bilgileri isteyecek ve iş talebinde bulunan kişinin niteliklerine göre atama yapacaktır. Atama işlemi kuruma bildirilecektir.

İş Hakkının Kullanımında Anlaşmazlık 

Bazı ailelerde iş hakkını kimin kullanacağı hususunda anlaşmazlık çıkabilir. Bu durumda, iş talebinde bulunan hak sahibinin ikamet ettiği il veya ilçedeki Hak Sahibi Tespit Komisyonunca Kanunda belirtilen öncelik sırasına göre mal varlığı, diğer aile fertlerini geçindirebilme, öğrenim durumu, yaş, adli sicil kaydı gibi hususlar değerlendirilerek hak sahiplerinden birisinin talebi kabul edilir. İlgili Hak Sahibi Tespit Komisyonu iş hakkını kimin kullanacağı hususunda vereceği kararı en geç iki ay içinde Bakanlığa gönderir. Bakanlığa gelen kararın Kanuna aykırı olduğunun belirlenmesi halinde, yasal gerekçesi açıklanarak kararın düzeltilmesi istenilir. Bakanlıkça belirtilen kanuni gerekçeyi ortadan kaldıracak yeni bir bilgi ve belge bulunmadığı takdirde, ilgili Komisyon kararını düzelterek Bakanlığa gönderir.

Ataması Yapılanlar Yeniden Başvuramaz 

Ataması yapıldığı halde görevlerinden ayrılanlar ile görevlerine son verilenler Yönetmelik hükümlerine göre yeniden başvuruda bulunamayacak.  Bu Yönetmelik hükümlerine göre ataması yapılanlardan kendi hatası, kusuru, iradesi olmaksızın özelleştirme uygulamaları nedeniyle işten çıkarılanların 2 ay içerisinde müracaat etmeleri halinde yeniden atamaları yapılır.


Bir önceki yazımız olan İş ve Meslek Danışmanı adayları çözüm istiyor başlıklı makalemizde faruk çelik, İş ve Meslek Danışmanı ve İş ve Meslek Danışmanı adayları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. ayşe dedi ki:

  Babam kamu personeli iken 1993 tarihinde PKK örgütü tarafından köye yapılan baskında şehit edildiği için tarafımıza vazife malüllüğü maaşı bağlandı. 2000 yılında ise Emekli Sandığından gelen yazıda babamın mesai saatleri dışında vurulduğu gerekçesiyle maaşımız iptal edildi. Bu durumda iş müracaatımı nasıl yapabilirim. Durumumum hakkında lütfen bilgilendirilebilirmiyim.

 2. Uğur dedi ki:

  Ben Şehit Kardeşiyim Memur Olarak Atandım Atandımda Ne Oldu Kaymakam Bey Erkenden Gelip Dört Oda Bunların içinde Makm odalarıda var Artı Büyük Koridoruda Pas Paslayacan Artı İlçenin Bütün Evraklarını Kurumlara Dağıtıp Sonra Makam Odasının Önünde Hazır Emir Bekleyip Buda Yetmez Gibi Normal Bir Memura Bu Şahıs Senin Emir Komutan Altındadır İstediğin işi İstediğin Zaman Yaptırabilirsin Bu Kadar İş ağırdır Efendim Başaramam DEDİM Aynen Ben Nedersem o Benim iki Dudağımın Arasından Çıkan söz Yapılacaktır Dedi Ozaman Çalışmayayım Dedim Sen Bilirsin Yaparsan bu Dedi Özel Kalem Memurda Dışarı Çıktığımızda Hatta Telofon Görüşmesi Yaptığımda da Aynen Busöz Dua et Tekme Tokat Girmedi Ne yapmalıyım Yardımcı Olacak Kimse Varmı Allah Rızası için Beynimden Kurşun Yeseydim Bu kadar Acımazdı……

 3. ibrahim dedi ki:

  kıbrıs şehidinin yeğeniyim bu işten biz de faydalanabilir miyiz ?

 4. hanife kurt dedi ki:

  ben şehit kardeşiyım kardeşimın tek oğlu vardı kadru aldı bende şehidin tek kız kardeşıyım ve engelıyım kalan bu 2. kadruyu bana bakan oğluma vere bilirmıyım çok mağdur durumdayız

 5. Seyithan şen dedi ki:

  Ben şehit oluyum devletin oğluyum bunu lűtfen okuyon babam 1998 yılında şehit edildi ve ben babamdan 6 ay sonra doğdum babamın kardeşleri yani benim amcalarım babam őldűkten sonra bizi silahla pkk nin rűtbesiyle tehdid ediyorlar ve ben bu durumdan rahatsizim babam őldűkten sonra bizi kőyden kovmak isteyen amcalarima verilmesini istemiyorum şayet olursa bu yőnde feragatname vermiyoruz eğer verilirse. Tűrkiye bayrağındaki babamin kanini helal etmiyorum ve etmiyeceğim isterseniz beni cumhurbaşkaniyla başbakanla yűz yűze getirin çűnkű bizi pkk nin rűtbesiyle tehdid eden amcama yani dűşmanima veriliyorsa asla helal etmem çűnkű ben şehit oğluyum devletin oğluyum

BİR YORUM YAZ