Şimşek; 2014’de 40 bin memur alınacak

Şimşek; 2014’de 40 bin memur alınacak

simsekMehmet Şimşek, 2014 yılında çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına sınırlı sayıda personel alacaklarını belirterek, yüzde 50 barajının da kaldıracağını açıkladı. Şimşek 2014 yılında kamu kurumları için toplam 40 bin adet atama kontenjanı tahsis edildiğini açıkladı.

2014’de toplam 40 bin memur alınacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bakanlık binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda 2013 yılı Eylül ayı bütçesi uygulama sonuçlarını, 2013 yılı sonu bütçe gerçekleşme tahminini ve 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı ile ilgili bilgilendirmeler yaptı.

Bakan Şimşek, 2014 yılında personel cari harcamalarını kontrol edeceklerini söyleyerek “Biz personel giderlerindeki artış trendini bir miktar daha yönetilebilir, bir miktarda daha Mali kurala uygun götürülebilecek şekilde yürüteceğiz. Yani geçtiğimiz yıllardaki gibi çok sayıda kamuya personel almayacağız. 2014 yılı Bütçe Kanunu Tasarısı’nda yüzde 50 kontenjanını kaldırıyoruz. Eskiden emekli olanların yerine yüzde 50 alınabiliyordu. Bu idareler için toplam 40 bin adet atama kontenjanı tahsis ediyoruz. 2013 yılında ise kamu idarelerine bir önceki yılda emeklilik, ölüm, istifa veya nakil nedeniyle ayrılan personelin yüzde 50’si oranında personel istihdam imkanı sağlanmış. Bu sınırlar dahilinde personel ihtiyacını karşılayamayacak iadeler için 79 bin adet atama imkanı tanınmıştır. Dolayısıyla bu sene geçen yıllara göre sıkı bir politika izleyeceğiz” diye konuştu.

“2014 Yılında İstisnalar Dahil 74 Bin Personel Alınacak” 

Bakan Şimşek, Emniyet, Türk Silahlı Kuvvetleri Mensupları, öğretim üyeleri, hakim ve savcılar, doktor ve engelli personel atamalarının ilgili mevzuatları gereği kontenjan dışında istisna kapsamında yapıldığını belirterek, “Bu istisnalar, 2014 yılında da herhangi bir müdahale olmadan devam edecek. Böylece 2014 yılında merkezi yönetim kapsamındaki idarelere kontenjan ve istisna kapsamında yapılacak atamalar dahil toplamda 74 bin personel alınacak. 2013 yılında ise bu rakam yaklaşık 130 bin düzeyinde bulunuyor” dedi.

“Polis Alımları Değerlendiriliyor” 

Bakan Şimşek, “Yaklaşık 10 bin kişilik bir koruma görevlisi almayı planlamıştık. 2014 yılında koruma görevlisi alımı olacak mı?” şeklindeki bir soru üzerine şunları söyledi: “İçişleri Bakanlığımız bu konu üzerinde çalışıyor. Polis alımında sizde biliyorsunuz ki polis okullarından mezunlar alıyoruz. Bu da zaten bu istisna kapsamında değerlendiriliyor” dedi.


Bir önceki yazımız olan Maliye'ye 480 iç denetçi kadrosu ihdas ediliyor başlıklı makalemizde 480 iç denetçi kadrosu, İç denetçi nedir ve İç denetçi sınavı tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ