Sınavsız memur alan devlet kurumları

Sınavsız memur alan devlet kurumları

Sınavsız memur alan devlet kurumlarıKamu kurum ve kuruluşlarına yerleşebilmek için KPSS şartı aranıyor. Har kurum farklı KPSS puanı ile memur atamalarını gerçekleştiriyor. Çoğu kamu kurumu KPSS puanından başka kendi bünyesinde de sınav düzenliyor. Her kurum ilana çıktığında sınav tarihini ve şartlarını açıklıyor. Adayların bu sınavlarda başarılı olmaları gerekiyor. Sınav maratonu bununla da bitmiyor. Çoğu kamu kurumu yazılı aşamada başarılı olan adayları sözlü mülakata tabi tutuyor.

Bütün bu sınavlar kamu kurumunda memur olabilmek için yapılıyor. Peki sınavsız memur alan devlet kurumları yok mu? Elbette var. Ancak onlara girebilmek hiç de kolay değil.

İşte sınavsız atama yoluyla devlet memuru alan devlet kurumları

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği sınavsız atamayla memur alan kurumların başında geliyor.

Başbakanlık Başmüşavirliği de sınavsız atamayla memur alabiliyor.

-Milli istihbarat teşkilatı da özerk yapısı gereği sınavsız memur ataması yapabiliyor.

-Milli güvenlik Kurulu da istisnai durumlarda memur atamalarını sınavsız yapabilen kurumlar arasında.

-Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı da uygun gördüğü durumlarda sınavsız memur alabiliyor.

-Sınavsız memur alımı yapabilen bir diğer kurum da “Devlet Sanatçılığı” olarak adlandırılan ünvan. Bu unvana layık görülen kişilerin, Devlet sanatçılığı atamaları Başbakan’ın önerisi Cumhurbaşkanı’nın onayı ile sınavsız olarak yapılıyor.


Bir önceki yazımız olan Maliye'ye 480 iç denetçi kadrosu ihdas ediliyor başlıklı makalemizde 480 iç denetçi kadrosu, İç denetçi nedir ve İç denetçi sınavı tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. ökkeş dedi ki:

  admin sınavsız memur alımları var çok dallarda ama biz bunları bilmiyoruz takip edemiyoruz ben memur olmak istiyorum lise mezunuyum lütfen bilgilendirin rica ederim tel:

 2. cemre dedi ki:

  ben lisans mezunuyum ama kpss yeterli puan alamıyorum.bu yüzden memurluğa başvurmak istiyorum.şartlar nedir?ne zaman alım olur?bir bilgi verir misisniz…

 3. neslihan dedi ki:

  ben kamu yönetimi lisans mezunuyum kpss den yeterli puanı alamadım bu yüzden sınavsız memurluğa başvurmak istiyorum nasıl başvurulur? ne zaman alımlar olur nerden takip edebilir? yardımcı olurmusunuz?

 4. sıdkı dedi ki:

  ben dış ticaret mezunuyum kpss den düşük aldım sınavsız memurkuk istiyorum ne zaman nasıl başvurabilirim ?

 5. AlterForbes dedi ki:

  Aranan şartlar

  1) AKP’li olmak.
  2) Milletvekili ya da herhangi bir dayının 1.dereceden akrabası,eşi,dostu olmak
  3) Her türlü mitinge bayrağını alıp gitmek

BİR YORUM YAZ