Tarım Bakanlığı sınavsız veteriner hekim alabilecek

Tarım Bakanlığı sınavsız veteriner hekim alabilecek

Vet examining a kitten's eye with an ophthalmoscopeGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yeni alınan bir kararla veteriner alımlarında sınav şartını kaldırabilecek. Bakanlık veteriner hekim istihdam ederken, adayların gerekli bilgileri edindiğini belgelemesi durumunda sınav şartından vazgeçebilecek.

Sınavsız veteriner hekim alınabilecek 

Bakanlık, veteriner hekim alımı yaparken sınav gerekliliğinden vazgeçebilecek.

Bakanlıkça hazırlanan Hayvansal Gıdaların Resmi Kontrollerine İlişkin Özel Kuralları Belirleyen Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazetede yayımlandı.

Değişiklikle Bakanlık, veteriner adayları, belirtilen konuları kapsayan sınavda başarılı olması durumunda resmi veya yetkilendirilmiş veteriner hekim olarak atayabilecek. Temel veteriner eğitiminde gereken bilgileri alınan eğitim yoluyla veya kazanılmış mesleki tecrübeyle edinen adayların, durumlarını sertifika ve çeşitli belgelerle ispatlamaları halinde farklı sınavlar düzenlenebilecek. Bununla beraber Bakanlık, adayın üniversite mezuniyetinin bir parçası olarak veya lisansüstü mezuniyetiyle sonuçlanan eğitim yoluyla tüm gerekli bilgiyi edindiğini belgelemesi durumunda sınav gerekliliğinden vazgeçebilecek.

Öte yandan, yatırma ve üretim alanlarının izlenmesine ek olarak üretim, işleme ve dağıtımın her aşamasında son ürün için belirlenen gerekliliklere gıda işletmecisinin uyum sağladığını doğrulamak için laboratuvar testlerinden oluşan bir kontrol sistemi oluşturulacak. Bu kontrol sistemi özellikle deniz biyotoksinlerinin ve bulaşanların yasal limitleri aşmadığını ve yumuşakçaların mikrobiyolojik kalitesinin insan sağlığı için tehlike oluşturmadığını doğrulamak amacıyla oluşturulacak.

– Yürürlüğe giriş süresi uzatılan maddeler

Değişiklikle bazı maddelerin yürürlüğe giriş süresi, 31 Aralık 2013’ten 31 Aralık 2015’e kadar uzatıldı. Yürürlüğe giriş süresi uzatılan maddeler şöyle:

– Hayvanın kesimhaneye varışından 24 saat sonra ilgili gıda zinciri bilgisi ulaşmaz ise hayvandan elde edilen tüm etin insan tüketimine uygun olmadığına karar verilecek ve eğer hayvan henüz kesilmemişse, kesime gelen diğer hayvanlardan ayrı bir yerde itlaf edilecek. 

– Resmi veya yetkilendirilmiş veteriner hekim, insan tüketimine yönelik olarak kesimhaneye kabul edilen hayvanların uygun bir şekilde tanımlanmasını sağlamak için gıda işletmecisinin görevlerini ilgili düzenlemeye göre yerine getirdiğini doğrulayacak, hekim kimlikleri doğrulanamayan hayvanların ayrı bir şekilde itlaf edilmesini sağlayacak ve insan tüketimine uygun olmadığının bildirimini yapacak. 

– Bakanlık, adayın üniversite mezuniyetinin bir parçası olarak veya lisansüstü mezuniyetiyle sonuçlanan eğitim yoluyla tüm gerekli bilgiyi edindiğini belgelemesi durumunda sınav gerekliliğinden vazgeçebilecek. 

– Bakanlık, sadece eğitim alan ve belirtilen şartlara uygun olarak hazırlanan sınavı geçen kişileri resmi yardımcı olarak atayabilecek. Ancak Bakanlık adayın, üniversite mezuniyetinin bir parçası olarak gerekli olan bilgiye sahip olduğunu belgelemesi halinde sınav şartından vazgeçebilecek.


Bir önceki yazımız olan Maliye'ye 480 iç denetçi kadrosu ihdas ediliyor başlıklı makalemizde 480 iç denetçi kadrosu, İç denetçi nedir ve İç denetçi sınavı tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ