TPAO, 15 bin dolar maaşla eleman arıyor

TPAO, 15 bin dolar maaşla eleman arıyor

tpaoTürkiye Petrolleri Arama Ortaklığı TPAO, yeni faaliyetleri için yüksek maaşlı memurlar almaya hazırlanıyor. Kurum yeni alacağı memurları yurt dışındaki petrol arama faaliyetlerinde görevlendirmeyi planlıyor. TPAO yeni alacağı ve yurt dışında görevlendireceği personeline rekor maaş ödeyecek. TPAO, yurt dışında 15 bin doları bulacak yüksek miktarda maaş verebilmenin hesabını yapıyor.

Ülkemizdeki cari açığı azaltmak amacıyla petrol ve doğalgaz arama çalışmaları  hızla sürüyor. Bu konuda çalışmalarını sürdüren TPAO, enerji yönetimi personel politikasında değişikliğe gidiyor. Yeni yapılanma çerçevesinde kamuda enerji sektöründe çalışan mühendisler başta olmak üzere nitelikli personelden yararlanılacak. Özel sektörde bu pozisyonlarda görevli çalışanların maaşı 10 bin dolardan başlıyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı da (TPAO) yeni almayı planladığı mühendisler için kesenin ağzını açıyor. TPAO yeni arama faaliyetlerinde görevlendirmek amacıyla yetişmiş mühendislerinin özel sektörde çalışmalarını önlemek için özellikle yurt dışındaki personeline yüksek maaş ödeyecek. Kurumun beyin takımı olarak adlandırılan yetişmiş çok sayıda mühendisi geçmiş yıllarda özel sektöre geçiş yapmıştı. Bu durumu önlemek adına TPAO, yeni dönemde yurt dışında 15 bin dolara kadar çıkabilecek miktarda maaş vermeyi planlıyor. Alınan bilgilere göre Libya’daki petrol arama faaliyetleri için gönderilen mühendislere 7 bin dolar maaş veriliyor.

Sahada çalışan kazanıyor

TPAO’ya yakın bir kaynak, sahaya inen bir mühendise ortalama 6 bin liraya yakın maaş verildiğini belirterek “Petrol, doğalgaz ve kaya gazı sondaj ve çıkarma faaliyetleri için yetişmiş insan gücünü kullanmamız gerekiyor” dedi. Kurumun Türkiye genelinde geçen yıl sonu itibariyle 4 bin 706 personeli bulunuyor. Bu personelin yaklaşık bin 500’ü mühendis ve yönetici kadrosunda görev yapıyor. Kurumun 300 civarında personeli de yurt dışında ise yetiştirmek üzere eğitim sürecinde bulunuyor. TPAO’da bir mühendis 3 bin 500 lira civarında maaş alıyor.


Bir önceki yazımız olan Maliye'ye 480 iç denetçi kadrosu ihdas ediliyor başlıklı makalemizde 480 iç denetçi kadrosu, İç denetçi nedir ve İç denetçi sınavı tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Rüstem Kurt dedi ki:

    Kaynakciyim

BİR YORUM YAZ