150 bin memura ‘ek gösterge’ müjdesi!

150 bin memura ‘ek gösterge’ müjdesi!

teknisyen yardımcısı, aşçı, şoför

Ek Gösterge Nedir? Nasıl hesaplanır? 

Ek gösterge, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ek gösterge cetvellerinde hizmet sınıfı, kadro unvanı ve derecesine göre belirtilen gösterge rakamlarının memur aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilir. 1995/4625 sayılı Danıştay kararı gereğince, kazanılmış hak aylığına esas dereceler ek gösterge aylığının hesaplamasında kullanılmaktadır. Ek gösterge aşağıdaki şekilde hesaplanır.

Ek Gösterge Aylığı=Ek Gösterge Rakamı*Aylık Katsayı

Memurlarla yapılan ilk toplu sözleşme kapsamında belirlenmiş 13 konu başlığıyla ilgili kanun taslağı çalışmasından 150 bin memura ek gösterge müjdesi çıktı.

Bu kapsamda devlette hizmetli, teknisyen yardımcısı, aşçı, şoför gibi görevlerde çalışan memurlara “ek gösterge” müjdesi geliyor. Kamuda bu kapsamda çalışan memurların sayıları 150 bini buluyor. Hükümetin memur sendikalarının taleplerini dikkate alarak çalışmalarını sürdürüyor. Taslak, “yardımcı hizmetler sınıfında” çalışan memurlara ek gösterge verilmesi ile ilgili çalışmalar yer alıyor. Buna göre, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında olmalarına rağmen, memurlara tanınan birçok haktan yararlanmayan 150 bine yakın çalışana “ek gösterge” verilmesi öngörülüyor. Taslak yasalaşırsa söz konusu memurların mevcut maaşlarında kısmi bir artış sağlanacak. Ancak daha da önemlisi bu çalışanların, emekli olduklarında maaşlarında düşüş görülmeyecek. Bu kapsama giren çalışanların, emekli maaşlarının en az 100 TL artırılması hedefleniyor.

Devlette, Yardımcı Hizmetler sınıfında, yani hizmetli, kaloriferci, teknisyen yardımcısı, aşçı, vb. görevlerde çalışanların, görevde yükselme, ek gösterge, yeşil pasaport, yemek yardımı, lojman yardımı, atama ve yer değiştirme ve mesai saatleri dışında çalışmaları ile ilgili yaşadığı çok sayıda sorun, geçen yıl toplu sözleşme masasında gündeme getirilmişti.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet KAYA dedi ki:

    Sağlık Bakanlığının 2012 yılında düzenlemiş olduğu görevde yükselme sınavında 70 baraj puanını aşarak başarılı olan 2351 hizmetli personelin vhki kadrosu aylardır verilmedi.Bu durumun en kısa sürede çözülmesi ve hak ettikleri kadroya çıkarılmaları gerekmektedir.Saygılarımla…

BİR YORUM YAZ