19 Bin Polise ‘ikinci Şark Tayini’

19 Bin Polise ‘ikinci Şark Tayini’

19 Bin Polise 'ikinci Şark Tayini' İçişleri Bakanlığı’nın, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan tecrübeli personel açığını kapatmak amacıyla görevde 15 yılını dolduran polislere 2. kez şark tayini emri geldi.

Yeni genelgeye göre 242 bin polis ikinci kez “şark” hizmeti yapacak. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), terör riski altındaki, toplumsal olayların yoğun olduğu Doğu-Güneydoğu Anadolu’ya tecrübeli polis göndermek için atama sistemini yeniledi.

Yeni uygulama tüm polisleri kapsayarak bu yılki genel atamalarda hayata geçirilecek. Şark görevini tamamlayan ve batı illerinde 15 yılını dolduran polisler 2. bölge illerine tayin edilecek. Gönüllü olarak bölgeye gitmek isteyen polisler istedikleri illere atanacak.

Yeni Düzenleme

İstihbarat, Terörle Mücadele, KOM ve Özel Harekat branşlı personelin ardından genel hizmet alanında görevli polislere ikinci kez şark yolu açıldı. EGM, doğu-güneydoğu illerindeki “nitelikli” personel ihtiyacını gidermek amacıyla böyle bir karar alındı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin kabine değişikliğinde önceki son gününde 81 İl Valisi’ne 2. bölge (Şark) hizmeti konusunda genelge gönderdi. Genelgede, “Daha önce 2. bölge illerde görev yapmış ve mesleğinde en az 15 yıllık birikimi olan, tecrübeli, bölgeyi tanıyan genel hizmet ve diğer branşlı personel de atama planlamasına dahil edilmiştir” denildi.

Bu genelge, 2013 yılı genel atama döneminde 1. bölgeden 2. bölgeye ataması yapılacak tüm personeli kapsamaktadır. 2.bölge hizmetini daha önceden tamamlamış olan ve 2013 yılı genel atama dönemi itibariyle 1. bölgede üç yılı tamamlamış olanlar yönetmeliğin 24. maddesi kapsamında gönüllü olarak ikinci bölge illerine yeniden atanmak isteyebilecektir. Bu kapsamdaki personel için tercih grubu ve sayısında herhangi bir sınırlandırma olmayacak.

-Personel Emniyet Hizmetleri Sınıfı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerine göre atanamayacağı yerleri tercih edemeyecek. Atanma talepleri hizmet gerekleri, kadro ve ihtiyaçlar çerçevesinde değerlendirilecek. Ancak, bu kapsamda ataması yapılan personel atandığı ilin hizmet süresini tamamlayacak.

EGM, İstanbul Emniyet Müdürlüğü‘ne 70 emniyet müdürü, 350 emniyet amiri, başkomiser ve komiserin de arasında bulunduğu 19 bin polise şark görevine hazırlanma yazısı gönderdi. Yazıda şark görevi gelen polislerin, hangi ili istedikleri, İstanbul’da kalmak isteyenlerin de mazeretlerini bildirmeleri istendi. Hazırlıklar tamamlandığında 1 Mayıs 2013’te Başkomiser, komiser ve polislerin tayini açıklanacak.

1 Haziran 2013’te ise emniyet müdürleri ve emniyet amirlerinin tayinleri belli olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ