197 bin kamu işçisinin zam bekleyişi

197 bin kamu işçisinin zam bekleyişi

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan işçilerin zam beklentileri devam ediyor. İşçiler zam taleplerini sendikalar aracılığı ile ilgili birimlere duyurmaya çalışıyorlar. Sendikalar işçi ve memurun haklarını korumak için işverenlerle aralarında köprü vazifesi gören oluşumlardır. Ülkemizde işçilerin ve memurların bağlı bulunduğu çok sayıda sendika bulunuyor.

Kamu kesiminde örgütlü Türk-İş‘e bağlı 19 sendika, kamu kesimi toplu sözleşmelerinin koordinasyonunu sağlamak amacıyla Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu oluşturdu.

Kurul, önemli kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 197 bin işçi adına zam pazarlığı yapmak üzere kamu işveren sendikaları ile masaya oturacak. Kurumlar arasında TTK, Türkiye Şeker Fabrikaları, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu, DSİ, Milli Eğitim Müdürlükleri, bakanlıklar ve üniversiteler bulunuyor.

Türk-İş, 2013’te sona erecek kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri müzakerelerinde, Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu ile yol haritası çizecek.

Kurulda, kamu kesiminde yetkili sendikalardan Tarım-İş, Türkiye Maden İş, Genel Maden-İş, Petrol-İş, Şeker-İş, Selüloz-İş, Basın-İş, Türk-Metal, Dok Gemi-İş, Yol-İş, Tes-İş, Tez Koop-İş, Koop-İş, Demiryol-İş, Denizciler, Haber-İş, Sağlık-İş, Toleyis ve Harb-İş yer aldı. Çaykur İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde örgütlü Tek Gıda-İş ise kurula katılmıyor.

Çerçeve sözleşmesi imzalanacak

Kamu toplu iş sözleşmelerinin 2013 yılında yenilenmesi gerekiyor. 101 işyerinde veya işletmede çalışan 197 bin 373 işçi bu sözleşmelerden etkileniyor. Kamuda örgütlü sendikalar, kamu işveren sendikaları TÜHİS ve Kamu-İş ile toplu sözleşme görüşmelerine başladı.

Türk-İş bünyesinde oluşturulan Kurul üyeleri, sözleşme görüşmelerinde ortak bir yol haritası belirleyecek. Kurul, daha sonra kamu işveren sendikaları ile görüşerek kamu işçilerinin ücretlerinin iyileştirilmesini, ücretlerin enflasyona yenik düşürülmemesini talep edecek.

Görüşmelerin ardından Türk-İş ile hükümet arasında imzalanacak çerçeve protokol ile 197 bin işçinin ücret ve sosyal haklarına yapılacak zam miktarının belirlenmesi, iş yerlerine özgü taleplerin ise sendikaların yürütecekleri müzakerelerde değerlendirilmesi öngörülüyor.

1 Ocak ve 1 Mart 2013’ten itibaren yenilenen toplu iş sözleşmeleri geçerli olacak.

Kamu kesiminde çalışan işçi sayıları söyle:

-79 İl Özel İdaresi İşyeri: 21 bin 931

-Milli Savunma Bakanlığı 18 bin 226

-Milli Eğitim müdürlükleri: 15 bin 600

-TCDD ve bağlı ortaklıkları: 12 bin 500

-Türkiye Şeker Fabrikaları: 12 bin 260

-Devlet Su İşleri: 11 bin 591

-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: 11 bin 219

-Türkiye Taş Kömürü (TTK): 10 bin 43

-Karayolları Genel Müdürlüğü: 9 bin 683

-EÜAŞ: 6 bin 111

-TKİ Genel Müdürlüğü: 4 bin 887

-TPAO: 3 bin 921

-TEİAŞ: 3 bin 455

-MKEK: 3 bin 370

-TÜBİTAK: 3 bin

-Sağlık Bakanlığı: 3 bin

 

İşyerleri

 

Toplu iş sözleşmesi yapılacak kurum ve kuruluşlar arasında TTK, Çaykur, Türkiye Şeker Fabrikaları, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu, DSİ, Milli Eğitim Müdürlükleri, bazı bakanlıklar ve üniversiteler bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ