23 bin sözleşmeliye kadro geliyor

23 bin sözleşmeliye kadro geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Binlerce sözleşmeliye kadro müjdesi… Kamuoyunda sözleşmeli olarak anılan 4/C’lilerin kadroya alınmalarına dair çalışmalarda sona gelindi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sayıları 23 bini bulan 4/C’lileri ilgilendiren yasa çalışmasını tamamlamak üzere.

23 bin 4/C’liye kadro geliyor

Sözleşmelilerin kadroya alınmasını içeren yasa tasarısının en kısa sürede TBMM’ye sunulması bekleniyor. Çalışmada söz konusu statüdeki çalışanlara kadro müjdesinin de yer aldığı ifade ediliyor. Ayrıca hazırlanan torba yasada pek çok vatandaşın sigorta prim borcuna da yeniden yapılandırma imkanı geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 4/C’lilerin durumu konusunda iyileştirme içeren çalışma paketinin içeriği belli olmaya başladı. Tasarı, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) yapılan çalışmaların ardından Bakanlar Kurulu’na da sunulmuştu. 4/C’lilere kadro müjdesi sözleşmeli çalışanları sevindirdi.

İMD’lere de müjde 

Yeni yapılan düzenleme de İş ve Meslek Danışmaları’na (İMD) yönelik çalışmalar da bulunuyor. 4 bin civarında İMD’nin kadroya geçişinde yaşanan maaş kesintisi, Torba Yasa ile birlikte ortadan kaldırılacak. İş ve Meslek Danışmaları’nın durumu hakkında Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı anlaşma sağladı. Yapılan düzenleme ile 2014 memur zammı hariç İMD’lerin ücreti 2 bin 300 ile 2 bin 400 dolaylarında olacak.

114 bin öğretim görevlisine zam yok!

Yaklaşık 114 bin öğretim görevlisinin merakla beklediği ücret iyileştirmesinde olumlu bir sonuç çıkmadı. YÖK’ün ve Memur-Sen’in de hükümetten talep ettiği zam talebi reddedildi. Maliye Bakanlığı’nın bütçeye ek ekonomik yük getirecek bu konuya şimdilik soğuk baktığı öğrenildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ