3 Milyon Memura Müjde!

3 Milyon Memura Müjde!

2012-memur-alimlari3 milyon memura sevindirici haber! Hükümet yeni düzenlemelerle memurların sosyal haklarını da iyileştirerek zamlı maaş almalarının yolunu açtı. Yeni düzenlemelerle bayramda çalışan doktor ve hemşire % 50 daha fazla nöbet ücreti alacak. 170 bin sözleşmeliye yiyecek yardımı alacak.

Memur sendikalarının hükümetle ortak görüşmeleri sonunda imzalanan anlaşmadan özlük ve sosyal haklarda iyileşme çıktı. Buna göre, bayramda çalışan doktor, hemşire, sağlık personelinin nöbet ücreti zamlandı. Geçici personele aile, 170 bin sözleşmeliye yiyecek yardımı yapılması kararlaştırıldı. Emekli memurun tazminatı artacak.

İşte memurları sevindirecek yeni düzenlemeler:

 EMEKLİ ÜCRETİ: Emeklilere ödenen tazminat gösterge rakamı artırıldı. Bu durumda emekli olurken ödenen tazminat da artacak.

 ÖĞRENCİYE YARDIM: Burs alan veya devletçe okutulan üniversiteli çocuklara ayrıca aile yardımı ödeneği verilecek.

BAYRAM MESAİSİ: sağlık personellerine dini bayram günlerinde ödenen fazla çalışma ücreti artırıldı. Dini bayramlarda yoğun bakım, diyaliz, ameliyathane, acil servislerde çalışanların nöbet ücretleri yüzde 50 zamlandı. Sağlık Bakanlığı 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde görevli personelin ek ödeme oranı artırılacak.

POSTACI DA SEVİNECEK: PTT’de görevli yaya dağıtıcılar ile araçlı dağıtıcılara  verilen ilave 20 liralık ücret 50’ye çıkarıldı.

 İKRAMİYEYE ZAM: Üç ayda bir ödenen toplu sözleşme ikramiyesi 45 liradan 60’a çıktı. KİT çalışamnlarının kıdem ücreti, ay hesabı üzerinden yapılacak. Ücret göstergesindeki artışla yönetici maaşlarının da atmasına neden oldu.

 GİŞE MEMURU: Gişe memurlarına aylık ek 50 lira ücret verilecek. TRT lojmanlarında oturan personel, Maliye’nin belirlediği kira birim bedellerinin yüzde 85’ini ödeyecek.

TAZMİNAT: İcra memurlarının derecelerine göre tazminat oranı 5 puan yükseltildi.

ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK PARASI ARTTI

Öğretmenlere her yıl ödenen öğretim yılına hazırlık ödeneği 2013’te 740 lira iken, 2014’te 850 lira, 2015’te ise 950 lira olacak. Tarım ve ormancılık alanında zehirli, gazlı ve radyasyonlu ortamlarda çalışan personele, koruyucu gıda yardımı verilecek. Yeni öğretim yılında sözleşmeli Kur’an kursu öğreticileri de hazırlık ödeneği alacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ