300 bin hemşireye jet çözüm!

300 bin hemşireye jet çözüm!

300 bin hemşireye jet çözüm!Sağlık çalışanlarını yakından ilgilendiren Sağlık Torba Kanun tasarısı bayramdan sonra Meclis’te görüşülecek.

300 bin hemşireye formül bulundu

Özel sağlık meslek liselerinden dört yılda 300 bin hemşire mezun olacak. Yeni mezun bu hemşirelerin de öğretmenler gibi atama sorunu ortaya yaşamaması için yasal düzenleme yapılacak…

AK Parti, bayram tatilinden sonra tam gün düzenlemesini de içeren “sağlık torba kanun tasarısı“nı önemli düzeltmelerle Meclis’ten geçirmeyi planlıyor. Bayramdan sonra meclis toplandığında Genel Kurul’da önerge yoluyla tasarıya eklenmesi planlanan düzenlemeler kapsamında, hekim açığını kapatmak için çeşitli planlar bulunuyor. Yurtdışındaki Türk doktorları ülkeye çekmek ve Türkiye’deki hekimlerin şikayetlerini giderecek şekilde “zorunlu hizmet” konusunda kolaylıklar getirilecek. Pratisyen hekimler aile hekimi olacak. Sayıları 22 bini aşan aile hekimlerinin tamamının 4-5 yıl içinde “uzman aile hekimi” olması için “uzaktan eğitim sistemi” devreye sokulacak. Patlama yaşayan Özel Sağlık Liseleri’nin aşırı istihdam yükü oluşturmaları da önlenecek.

Sağlık komisyonu toplandı 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, bayram sonrası görüşülecek torba kanun tasarısına ilişkin bilgi sunmak ve tasarıyla ilgili bakanlıklardan gelen taleplerin düzenlemeye eklemek için önceki gün TBMM Sağlık Komisyonu üyeleriyle sektörden gelen milletvekilleri de dahil bir toplantı yaptı. Toplantıda torba kanun tasarısına Genel Kurul aşamasında önerge yoluyla eklenmesi düşünülen düzenlemeler kararlaştırıldı. İşte o düzenlemeler;

Zorunlu hizmet kolaylığı: Pratisyenlik, uzmanlık ve yan dal uzmanlık eğitimi ardından toplam süresi 6 yılı bulan zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunan hekimler, sadece bir kez 5 ve 6. bölge olarak adlandırılan Doğu ve Güneydoğu illerinde görev yapmaları halinde bir daha bu bölgelere gönderilmeyecek ve kalan zorunlu hizmetlerini 12 il arasında kura çekerek belirlenecek illerde tamamlayacak.

Yurtdışındaki hekime teşvik: Yurtdışındaki Türk doktorların Türkiye’ye dönüşünü özendirmek için de düzenlemeye gidilecek. Buna göre 2 yıl süreyle yurtdışında çalışıp, Türkiye’ye dönen hekimler kamu ya da özel sektörde 3 yıl çalıştıktan sonra zorunlu hizmet yükümlülüğünden kurtulacak. Böylece istedikleri ilde kamuda görev alabilme imkanları olacak.

Aile Hekimleri uzman olacak: Halen sayıları 22 bin olmasına karşın sadece bin 500’ü ‘uzman’ olan aile hekimlerine uzaktan eğitim yoluyla uzmanlık eğitimi verilecek. Bakanlık bu yolla 4-5 yıl içinde tüm aile hekimlerinin uzman aile hekimi olmalarını sağlamayı hedefliyor.

Özel Sağlık Liseleri: Sayıları ve aldıkları öğrenci sayısı rekor düzeye ulaşan özel sağlık liselerinin kapasitelerinin bir anda 63 bin’e ulaşması bakanlığı harekete geçirdi. Bu hızla öğrenci kabul etmeleri halinde 4 yıl içinde 300 bin’e yakın mezun verecek bu okulların atanamayan öğretmenler gibi atanamayan hemşireler, sağlık teknisyenleri sorunu yaratacağından endişe eden bakanlığın talebi doğrultusunda torba kanuna bir madde eklenecek. Eklenecek madde çerçevesinde özel sağlık liseleri 2014’ten sonra hemşire, ebe, sağlık teknisyeni yetiştiremeyecek. Bu okullarda okuyanlar yardımcı hemşire, yardımcı ebe, yardımcı sağlık teknisyeni olarak mezun olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ