50 bin emekliye 500 lira zam yolda

50 bin emekliye 500 lira zam yolda

50 bin emekliye 500 lira zam yoldaEmeklilerin yüzünü güldürecek bir haberle güne başladık. Bugün’de yer alan haber milyonlarca emeklinin zam alacağını bildiriyor. Habere ek göstergelerde yapılan düzenlemeyle bazı emeklilerin maaşlarında 500 TL’ye varan artış olacak.

Daire başkanlarının ek göstergeleri 3600’e yükseltildi. Bu nedenle de genel müdür ve bazı grup müdürleri de yaklaşık 500 lira daha fazla emekli aylığı alacak. Yasa daha önce emekli olmuş memurları da etkileyecek.

‘Acaba emekliler için yeni bir intibak çalışması mı var’ diye düşünmeyin Çünkü yeni bir intibak çalışması yok, ama bazı memur ve memur emeklileri için aylıklarında 500 lira artış getiren bir düzenleme var. Ancak bu düzenleme SSK ve Bağ-Kur emeklilerini kapsamıyor.

Devlet Memurları Kanunu kapsamında Meclis’te kabul edilen değişikliğe göre, daire başkanlarının ek göstergeleri 3000’den 3600’e yükseltildi. Bazı daire başkanları zaten yüksek ek göstergeye sahipti. Ancak bunlara başkanlık, genel müdürlük, üniversite daire başkanları ile bazı grup müdürleri de ilave edilmiş oldu. Bu düzenleme, kapsama giren daire başkanlarının bundan sonra yaklaşık 500 lira daha fazla emekli aylığı almalarını sağlayacak.

Emeklileri de kapsayacak 

Yapılan değişiklik sadece hali hazırda görevde bulunan daire başkanlarına değil daire başkanlığı yapmış emekli memurlara da yansıyacak. (5510/Geçici 4. Md. Gereği.) Geçmiş yıllarda özelleştirilen ve her biri genel müdürlük olan KİT’lerden emekli başkanlar da dikkate alındığında, 50 bin civarında emekli, dul ve yetim zamdan yararlanacak Emeklinin kendisine 500 liranın tamamı yansırken, dul ve yetimlere hisseleri oranında artış yapılacak.

Ayrıca Milli Güvenlik Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı grup müdürleri de bu düzenlemeden yararlanabilecek. Yapılan değişiklik emekli daire başkanlarının maaşını 500 lira artırırken, çalışmakta olanların maaşını 64 lira düşürecek. Zira düzenlemeyle birlikte maaştan yapılan emeklilik keseneğinde bir miktar artış yaşanacak. Başkanlık, genel müdürlük ve üniversite daire başkanları gösterge artışından yararlanırken, belediyelerde görevli daire başkanları kapsam dışında kaldı. Meclis’te kabul edilen değişiklik, cumhurbaşkanının onayıyla yürürlüğe girecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ