653 Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu personeline müjde

653 Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu personeline müjde

Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumunda çalışan personel için yabancı dil için KPDS‘den 60 puan alma şartı getirilmişti. Kurum’un 2008’den itibaren, kurum merkezinde çalışanlara dil bilme ölçütü olarak KPDS’den 60-70 puan alma şartı getirildi. Ancak bu şartı yerine getiremedikleri için işten ayrılmak zorunda kalarak mağdur olan 653 çalışan için düzenleme yapıldı.

AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, 653 personelinin durumunun aydınlatılması için yapılan düzenleme ile ilgili bilgi verdi. Kılıç, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki alt komisyon görüşmelerinin dün yapıldığını anımsattı.

Toplantıda dil şartını henüz yerine getiremeyen, Kurum personeline belli bir süre daha verilmesini öngören kanun teklifini bu tasarı ile birleştirerek sunduklarını, alt komisyonda, dil şartını henüz yerine getiremeyen kurum personeli için önemli bir düzenleme yaptıklarını belirtti. Kılıç, şöyle konuştu:

“AB müktesebatı içerisindeki 11. fasıl, tarımsal kırsal kalkınmanın desteklenmesi için 2008 yılında, Tarımsal, Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu kuruldu. Kurumda halen bin 585 personel var. 42 ilde örgütlenmesini tamamlayan kuruma desteğin yüzde 75’i de AB fonlarından karşılanıyor. Kurumun, 2016 yılının sonuna kadar toplam girişimci desteği ile beraber yapacağı yatırımın değeri 2.5 milyar avro civarında ve yaklaşık 30 bin civarında insana da istihdam sağlanacak.”

Kurumun 2011’de aldığı elemanlara, dil şartını yerine getirmeleri için 31 Aralık 2012 tarihine kadar süre verildi., “Şimdi bu elemanlardan 653’ünün dil şartını yerine getiremediği görülüyor. Bu personele 2 bin 800 saat de çeşitli eğitimler verildi. Bu personelin iş akdine son verilecek olursa, kurum ciddi bir ehil eleman sıkıntısına girecek ve yakın vadede de yeniden eleman alımı gözükmüyor. diye konuştu. Kılıç, bu nedenle dil şartını yerine getiremeyen 653 personele 2014 yılının sonuna süre tanınmasını öngören önergenin alt komisyonda kabul edildiğini belirterek, böylece 653 çalışanın işlerine devam edebileceğini bildirdi. Umarım üst komisyonda kabul edilecektir. Çünkü kanun teklifinin altında AK Parti, CHP ve MHP Grup Başkan vekillerinin de imzası var. Böylece de kurumun bu sıkıntısını gidermiş olacağız” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. şahin dedi ki:

    BU YASA HALEN SÜRÜNCEMEDE MECLİSTE??!!!

BİR YORUM YAZ