657’de neler değişecek?

657’de neler değişecek?

657'de neler değişecek?Bakanlar Kurulunun imzalarıyla tamamlanan torba kanun tasarısı 15 Mayısta tamamlanarak meclise sunuldu. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununu da içeren Torba Kanun tasarısı 15 Mayıs 2013 tarihi itibariyle Meclise sevk edildi. Torba yasa tasarısında üst düzey kadrolara yapılacak atama şartları değişiyor. Yeni tasarı ile kamuda birçok şey sil baştan değişiyor. Yeni düzenleme hizmet yılı şartını da değiştiriyor. Bu düzenlemelerde, örneğin Genel Müdür olmak için aranan 12 yıllık hizmet şartı 5 yıla indiriliyor. Bu düzenlemeyle devletin üst düzeyinde görev yapanların gençleştirilmesi hedefleniyor.

–         Kariyer meslek mensuplarının uzmanlığa atanmalarında yabancı dil belgesine sahip olma şartı bulunuyordu. Torba yasayla ihtiyari hale getirildi.

–         Devlete üst düzey bürokrat yetiştiren kariyer meslek gruplarında atama şartları değiştirildi.  Ancak bir kamu kurumunda müfettiş, uzman, denetçi, kontrolör olarak atanabilmek için 3 yıl o kurumda çalışmak gerekiyordu. Uzman müfettiş denetçi yardımcısı, kontrolör olabilmek için gereken çalışma süresi 3 yıldan 2 yıla indirilmektedir.

–         Yeni düzenlemeler şu an çalışmakta olan uzman, müfettiş ve denetçi yardımcılarında da geçerli olacak.

–         Uzman, müfettiş ve denetçi yardımcılığında şarlar arasında bulunan 35 yaş sınırı Anayasa Mahkemesi tarafından kaldırılmıştı. Yeni yasayla 35 yaş düzenlemesi yeniden getiriliyor.

–         6400 ek göstergeli Genel Müdür ve üstü kadrolara atanmada da 5 yıl hizmet şartı aranacak. Ancak bu kez 5 yıl hesaplamasında sadece kamu değil, özel sektördeki çalışma süreleri de değerlendirilecek.

–         6400 ek göstergeli Genel Müdür ve üstü kadrolara daha önce memur olmayan özel sektör çalışanları da atanabilecek.

–         Müdür veya daha üst kadro atamalarında aranan 8-10 yıl çalışma şartı 5 yıla indiriliyor. 5 yıl hesaplamasında sadece kamudaki süreler değerlendirilecek.

–         Müdür ve üstü kadrolara atanmada belirli süre o kurumda çalışmış olma ve sadece belli okulların belli bölümlerinden mezun olma şartı kalkıyor. Örneğin Dışişleri Bakanlığındaki Genel Müdür, Müsteşar gibi üst düzey kadrolara sadece o kurumdaki meslek memurları atanmaktadır. Örneğin Adalet bakanlığındaki üst düzey kadrolara hakim ve savcı olanlar atanabilmektedir. Tasarıda yer alan hükümle, bu tür sınırlamalar kaldırılmaktadır. Bu sayede örneğin Başbakanlıktaki bir uzman, Dışişleri Bakanlığına Genel Müdür, Adalet Bakanlığında ise Daire Başkanı olarak atanabilir.

–         28 Şubat 1997 tarihinden sonra verilen disiplin cezaları nedeniyle memurluktan atılanların yeniden göreve atanmalarında bütçedeki kadro kısıtları uygulanmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nevin dedi ki:

    Torba yasadan cikan 5 yıl nakil yasagine olacak. Universite hastanesinde calisan binlerce kisi magdur. Es durumu dahil hic bir hakkimiz yok. Devlet babaya sorarim nerede kaldi aile bütünlüğü. Sendikalar neredesiniz. Ses olun bize

BİR YORUM YAZ