Aile Yardımı Kimlere Ödenir?

Aile Yardımı Kimlere Ödenir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre evli devlet memurlarına çalışmayan eşi ve çocukları için çalıştıkları kurumdan her ay belli oranlarda ödenen yardıma aile yardımı denilmektedir. Bu ödenekten faydalanabilmenin tek koşulu devlet memurunun eşinin her ne surette olursa olsun maddi bir menfaat karşılığı herhangi bir işte çalışmaması ve hiç bir sosyal güvenlik kurumundan maaş almıyor olmasıdır. Aile yardımı ödeneği 657 sayılı Kanunun 202 inci maddesinde düzenlenmiş olup, hiç bir kesintiye uğramadan her ay devlet memuruna maaşıyla birlikte ödenir.

Aile Yardımı Kimlere Ödenir?

Her iki eşin de devlet memuru olması durumunda, eşlerden biri ücretsiz izindeyken diğeri bu süre içinde aile yardımı ödeneğinden faydalanabilir.Bununla birlikte evde bakıma muhtaç birinin bulunması halinde evde bakım yardımı alınsa dahi çalışmayan eş için aile yardımı ödeneği alınabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na tabi işinden ayrılması dolayısıyla işsizlik maaşı bağlanan sigortalı için de aile yardımı ödenir.

          Aile yardımı ödeneği çalışmayan eş için  2.134, çocuklardan her birinin 250 gösterge rakamının aylık katsayı ile çarpılması sonucu bulunacak miktar üzerinden ödenir. Ancak çocuk 0-6 yaş (72 ay dahil) arasında ise her bir çocuk için 1 kat artırımlı olarak hesaplanır. Aile yardımı ödeneğini düzenleyen 202 inci maddeye göre, tutarı belirleyen iki unsur bulunmaktadır. Bu iki unsurdan ilki gösterge ikincisi ise aylık katsayı oranıdır. Aile yardım ödeneği, her yıl devlet memurlarının maaş ödemelerinde esas alınan memur maaş katsayısı  oranında artış gösterdiğinden, 2014 yılında maaş katsayısı artmadığı için artış göstermemiş ve 2013 yılında ödenen tutar üzerinden ödeme yapılmaya devam edilmiştir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. yağmur dedi ki:

    aile yardımı normalde muhtaç insanlara ödenir ama nerde bizde torpili olana ödeniyor

BİR YORUM YAZ