Büyükşehir kanunu, ‘nüfusa kayıtlı il’ atamalarını etkileyecek

Büyükşehir kanunu, ‘nüfusa kayıtlı il’ atamalarını etkileyecek

Büyükşehir kanunu muhalefetin tepkilerine rağmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Büyükşehir kanununun yürürlüğe girmesi ile birçok konuda değişiklikler oldu. Bu konu ile ilgili her gün yeni haberler paylaşıyoruz. Bu kanunun yasalaşması ile 16 olan Büyükşehir sayısı 29’a çıktı. Bu kanunun yürürlüğe girmesi ile atamalarda da sorunlar yaşanacak. Bilindiği üzere Devlet memurları gibi emniyet personeli de, nüfusa kayıtlı olduğu yerlere atanamıyorlar. Sadece merkez nüfusu 1 milyonu aşan yerler istisna dahilinde oluyor. Yeni Büyükşehir Kanununda, büyükşehir belediyelerinin sınırı mülki sınır olarak değiştirildiği için, tayin ve atamalarda önemli bir değişiklikler olacaktır.

Büyükşehir Sayısı 29 Oldu

Yeni Yasa ile 13 il belediyesi büyükşehir belediyesi oldu. Bu belediyeler: Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van.

Daha önceden Türkiye’de 16 büyükşehir belediyesi bulunmaktaydı. O Büyükşehirlerde; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İstanbul İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun.

Büyükşehir belediye sınırları, mülki sınır olacak

Büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırları olarak değişti. Mülki sınırı, önceden İstanbul ve Kocaeli büyükşehir belediyeleri için kabul ediliyordu. Ancak şimdi tüm büyükşehir belediyeleri için geçerli oldu. Tabi bu düzenleme hemen yürürlüğe girmiyor. Önümüzdeki ilk mahalli seçimlerde yürürlüğe girecek.

Emniyet personelinin atama yönetmeliğinde dikkate alınan hüküm

Personelin Atanamıyacağı Yerler
Madde 7 – (Değişik : 30/7/2012 – 2012/3540 K.)
Genel Müdürlük merkez, taşra ve merkeze doğrudan bağlı taşra kuruluşlarının kadrolarında geçerli olmak üzere personelin atanamayacağı yerlere ilişkin hususlar aşağıda belirtilmiştir.
a) Personel, nüfusa kayıtlı olduğu yere atanamaz. Bayan personel için evlenmeden önce nüfusa kayıtlı olduğu yer esas alınır.
b) Resmî verilere göre merkez nüfusu bir milyonu aşan iller için (a) bendi hükmü uygulanmaz. İllerin nüfus sayılarında meydana gelen değişiklikler o yılın genel atama döneminde dikkate alınır. Ancak, bu illere atanmış olanlar, nüfusa kayıtlı oldukları ilçeye atanamazlar.
c) Personelin teklifle alındığı il veya birime tekrar atanabilmesi için aradan en az beş yıl geçmesi veya o yere dönüşüne engel bir halinin bulunmadığı hususunda atanacağı il valiliğinin veya Genel Müdürlüğe bağlı birimlerde birim amirlerinin uygun görüş belirtmiş olması şartı aranır.

Merkez nüfusu, mülki sınır esas alınarak belirlenecek

Hali hazırdaki durumda, Kocaeli ve İstanbul için, belediye sınırı mülki sınır olarak uygulanmaktadır. TUİK‘in sitesinde; yerleşim yeri nüfusları il nüfusu ve belediye nüfusları olmak üzere ikiye ayrılarak verilmektedir. İstanbul ve Kocaelinde belediye sınırı ve mülki sınır aynı olduğu için nüfus aynıdır. Ama diğer büyükşehirlerde, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunun 4, 5 ve geçici 2. maddesi hükümleri uyarınca, Valilik binası merkez kabul edilerek 10, 20 ve 50. km’ye yarıçapındaki yerler dahil edilerek nüfus hesaplandığı için farklılık oluşmaktadır. Yeni düzenlemede bu farklılık olmayacak. Şuan belediye sınırları dışında yer alan yerlerin nüfusları da ekleneceği için büyükşehir nüfusları artacaktır. Bu durumda bir çok il, yönetmelikte yer alan 1 milyon sınırlamasını geçmiş olacaktır.

Not: Düzenleme hemen yürürlüğe girmiyor

Yukarıda yer verdiğimiz üzere, bu düzenleme hemen yürürlüğe girmemektedir. İlk mahalli seçimlerde yürürlüğe girecektir. İlk mahalli seçimler ise Mart 2014′te yapılacaktır. Sınırlar bu tarihten sonra değişmiş olacağı için, düzenleme ancak 2015 yılında, polisleri etkileyecektir. Büyükşehir kanunu, 'nüfusa kayıtlı il' atamalarını etkileyecek

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ