Çalışan Annelere Müjdeli Haber

Çalışan Annelere Müjdeli Haber

Çalışan annelerin en büyük sorunu çocuklarını emanet edecekleri kreş bulamamaları. Şu anda çok az sayıda işyerinde kreş hizmeti bulunuyor. Özel kreşlerin ücretleri cep yakıyor. Devlete ait kreşlerin ise kontenjanları kısıtlı olduğu için kayıt yaptırabilmek bile mümkün değil. Hükümet, kadınların  ekonomiye katkı vermesini desteklemek adına bu sorunu çözmek için çalışmalara başladı. Kadın istihdamını arttırmak için kreş sorununu çözecek bir düzenlemeyi hayata geçirme kararı aldı. Yeni düzenlemeye göre 200’ün üstünde işçi çalıştıran işverenlere, kreş açma zorunluluğu getiriliyor. 

Bilindiği gibi günümüzde 150 ve üzerinde kadın çalıştıran işveren kreş açmak zorunda kalıyor. Patronların bu zorunluluktan kurtulmak için, 150’den daha az kadın çalıştırdığı ve fazlasını işe almadığı tespit edildi. Bu konuda çok sayıda şikâyet gelmesi üzerine, “kadın çalıştırma” kriteri yerine “200 çalışan” şartının getirilmesi kararı alındı.

300 TL Kreş Yardımı 

Yasal düzenleme gerçekleştiğinde uygulanması planlanan en çarpıcı yeniliklerden birini de maddi durumu yetersiz olan çalışan annelere “kreş yardımı” verilmesi olacak. Bakanlık bürokratlarının yaptığı ön çalışmada kadınlara yapılacak kreş yardımının 300 liranın altında olmaması kararlaştırıldı.

Çalışan kadınların 0-5 yaş arasındaki çocukları için aylık 300 lira maddi yardım yapılması planlanıyor. Ancak bu yardım anneye nakit olarak değil, doğrudan kreşe ödenecek. Yardımı alabilmenin en önemli şartı ise kadının çalışma hayatında kalması olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. uygar acar dedi ki:

    en küçüğü 1,5 yaşında omak üzere 4 çocuk annesiyim.kreş ortamında nezle grip gibi hastalıklar çocukta eksik olmadığını biliyoruz. bu hastalıklar sebebiyle gece uykusuz kalarak gün içinde verimli olamayabiliyoruz.ev ortamında kalarak bakımının sağlanması benim kreş yardımından mahrum kalmamı mı sağlayacak. ve ben en büyüğü 13 yaşında olmak üzere 4 çocuk annesiyim.

  2. Niilüfer dedi ki:

    Ben turizmde çalışıyorum . Eşim günlük bulabildiğ işlerde çalışıyor. Şimdilik 3,5 yaşındaki kızıma babannesi bakıyor. Ancak bir süre sonra ameliyat olması ve çok yaşlandığı için artık bakamıyor ve hemen bir çözüm bulmalıyım. Kreşler çok pahalı olduğu için gönderemiyorum. Eğer kreş yardımı alabilirsem , çocugumu daha saglıklı bir ortamda yetişmesi için göndermek istiyorum. Kreş yardımından yararlanabiliyormuyuz. Cevabınıza şimdiedn teşekkürler.

BİR YORUM YAZ