Çelik’ten Rotasyon Açıklaması

Çelik’ten Rotasyon Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik İki milyon memuru ilgilendiren üç yılda bir yer değişikliği iddiasıyla ilgili Faruk Çelik açıklama yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bugün basında geniş yer bulan memurların 3 yılda bir rotasyona tutulacağı iddiasına ”Şu konu başlığı diye sanki iş bitmiş, tasarı ve taslak hazırlanmış gibi bir yaklaşım doğru değil. Yarın taraflarla görüşeceğiz” dedi.

Bakan Çelik gazetecilerin konu ile ilgili sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ”657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu‘ndaki değişiklik paketi ile ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu ve memurların üç yılda bir rotasyona tabi tutulacağı” haberleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sorusuna şöyle yanıt verdi. 657 sayılı kanuna ilişkin çalışmalarını Bakanlar Kurulunda gündeme getirildi. Ancak konu henüz sosyal taraflarla ele alınmadı. Yarın, Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı’nda çalışmanın ana başlıklarıyla konfederasyonlarla paylaşılacak.

”Orada fikir alışverişi yapılacak. Mutabakat sağlanacak veya onların ilave etmek istedikleri hususlar varsa onları içeren düzenleme taraflarla görüşülecek. O çerçevede değerlendirme yapabiliriz. Konu başlıklarının kesinleşmiş gibi kamuoyuna sunulmasını doğru bulmuyorum. Birçok konu başlığı var 657 sayılı Kanun’da. Şu konu başlığı diye tasarı, taslak hazırlanmış gibi bir yaklaşım doğru değil. Yarın taraflarla görüşeceğiz.”

Çelik sözleşmeli personelin dışında kadrolu personel de bulunduğunu belirterek tarafların ”Biz çakılı personel istemiyoruz” dediğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

”Ülkenin dört bir tarafında kamu görevlisi olmalı. Bunun için nasıl bir sistem kuracağız, bunu birlikte konuşup kuracağız. Şunu ne medya ne siyasetçi ve sivil örgütler, ‘ülkenin belli yerlerinde kamu görevlileri olmasın’ diyemez. Her yerinde olacak. Uygulanabilirlik nasıl sağlanacak- Sözleşmeli personelle mi, kadrolu personelle mi veya süreli personelle mi, bunu taraflarla konuşacağız. Çalışma Bakanlığında yaptım oldu düşüncesi yok. Yarın görülecek. Ona göre bir yol haritası çıkmış olacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ