Emekli yaşı, maaşı ve ikramiyesi nasıl hesaplanır?

Emekli yaşı, maaşı ve ikramiyesi nasıl hesaplanır?

Çalışanların en büyük merak konularından birisi de emeklilik tarihidir. Emeklilik ile ilgili merak edilenler sadece yaşla ilgili değil tabi. Acaba kaç yaşında emekli olabilirim? Ne kadar emekli maaşı alabilirim? O tarihte ne kadar emekli ikramiyesi alabilirim? Kendi kendinize bu hesaplamaları nasıl yapabilirsiniz?

Ne zaman emekli olacakları ile emekli olduklarında ne kadar emekli maaşı alacakları konusunda hizmet veren çeşitli kurumlar ve kişiler var. Fakat bunlar belli bir ücret karşılığında bu bilgileri sunuyorlar. Burada memurların kendi kendilerine ne zaman ve kaç yaşında emekli olacakları ile ne kadar emekli maaşı alacaklarının hesabının nasıl yapıldığını anlatılıyor.

Buradaki bilgiler ışığında memurlar da kendi kendilerine ne zaman emekli olacaklarını ve emekli maaşlarını öğrenebilecek.

Ne zaman emekli olacağım?

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının internet sayfasında yer alan; http://uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/ adresine girerek sadece bazı bilgileri ekranda gördüğünüz kutucuklara yazdığınız takdirde bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgilere ulaşmak için yukarıdaki linke tıklayarak kutulara gerekli bilgileri doldurmak yeterlidir.

Bilgilerine ulaşmak isteyen memur doğum tarihini yazıyor. Cinsiyetini işaretliyor. 4/c (Devredilen Emekli Sandığı) kapsamındaki hizmetlerinizi yani memuriyet başlangıç ve bitiş tarihlerini yazıyor. Görevden ayrılıp yeniden göreve başlayanlar her biri için başlangıç ve bitiş tarihlerini “Ekle” butonunu kullanarak belirtiyor. 4/a (Devredilen SSK) yani sigortalı çalışılan süreler, 4/b (Devredilen Bağ-Kur) ve diğer(506 SK/20.Md tabi geçen) hizmetleri olanlar ilgili alandan hizmetlerini ekliyor.

Bu veriler kutucuklara girildikten sonra hesapla butonu karşınıza çıkıyor. Hesapla butonuna bastıktan sonra ise tabi olduğunuz emekli yaşı ve hizmet süresi bilgileri ekrana geliyor. İşte bu kadar basit bir işlemle emekli yaşını ve hizmet süresini öğreniyorsunuz.

Ne kadar emekli maaşı alacağım?

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının internet sayfasında yer alan http://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do adresine girerek sadece bazı bilgileri ekranda gördüğünüz kutucuklara yazarak bu sorunun yanıtını da bulabilirsiniz. Bu işlemleri internet kullanmasını bilen ve verilen linki tıklayan herkesin yapması mümkündür.

Memurlar bordrolarındaki bilgileri kutucuklara yazarak emekli maaşlarını hesaplayabilir. Memurlar derece ve kademesini kutucuklara yazabilir. Ayrıca, varsa ek göstergelerini de bordrolarından öğrenebilirler. Ayrıca bordroda kıdem yılı da yer almaktadır. Yani özetle kutucuklara yerleştireceğiniz bütün bilgilere bordronuzdan ulaşabi,lirsiniz.

Elde edilen veriler kutucuklara girildikten sonra karşınıza hesapla butonu çıkıyor. Hesapla butonuna bastıktan sonra ise emekli maaşı tutarı ve ikramiye tutarı ortaya çıkacaktır. İşte bu kadar basit bir işlem için kimseye para vermeye gerek yok. Hem emekli olacağınız yaşı, süreyi ve emekli maaşınızı ve ikramiyenizi bu işlemelerle kendi kendinize hesaplayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ