Emeklilere yapılan ek ödeme tutarları

Emeklilere yapılan ek ödeme tutarları

Emeklilere her yıl belli oranda artan ek ödemeler verilir. Yapılan ek ödemeler 5454 sayılı Kanun ile emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylık miktarlarına göre belirlenir. Her yıl emeklilere Devlet memuru aylık katsayısında meydana gelen artış oranlarında ek ödeme artışı yapılır. Hangi memur ne kadar ek ödeme alıyor? 2013 yılına az bir zaman kala emeklilere yapılacak ek ödeme artışını merakla bekleyen emekliler için emeklilere her ay belli bir oranda yapılması öngörülen ek ödemelerin neler olduğunu hatırlatalım.

Emeklilere ödenen ek ödeme tutarları, ölüm gelir ve aylıklarında sigortalının gelir veya aylığı üzerinden değil, her bir hak sahibine ödenen gelir ve aylığın miktarına göre hesaplanmaktadır. Bu durumda aynı dosyadaki hak sahiplerinin ek ödeme tutarları farklı olabilecektir. Örneğin, 2011/Şubat ayında, bir eş ve iki çocuğun olduğu ölüm dosyasında eşin aylığı 600 TL, çocukların her birinin aylığının 300 TL olması halinde, eş için hesaplanan ek ödeme miktarı 600 x % 4 = 24 TL, çocukların her biri için ise 300 x % 5 = 15 TL olarak hesaplanır.

Ek ödeme oranları neye göre belirlenir?

Ek ödeme oranları değişik adlar altında kesinti yapılan sigortalı ve hak sahiplerinin net aylık miktarına, 506 sayılı Kanunun mülga 92 ve Kanunun 54 üncü maddelerine göre tam/yarım, 506 sayılı Kanunun 96 ncı maddesine göre alt sınır aylığı uygulanan veya uygulanmayan (A/S) dosyalar için ödenen gelir ve aylık miktarına, sürekli iş göremezlik gelirlerinde, gerekli indirim ve artırımlar yapıldıktan sonra hesaplanan gelirin miktarına, 2330 sayılı Kanun gereği nakdi tazminat ödenen dosyalarda ödenen aylık miktarına, göre belirlenmektedir.

Yapılacak ek ödeme miktarları; ölüm sigortasında, evlenme ödeneğinin hesaplanmasında, peşin sermaye değerlerinin hesaplanmasında, toptan ödemelerde, müşterek hizmetler üzerinden bağlanan aylıklarda, sosyal güvenlik kuruluşları arasında yapılan hesaplaşmalarda, belediye başkanlarının makam tazminatı ve buna bağlı görev veya temsil tazminatı tutarlarında dikkate alınmayacaktır.

4/1-(a) sigortalıları ve hak sahiplerine yersiz ödenen ek ödeme tutarlarının takibi, ödemeler sistemi gelir/aylık bağlama ve güncelleme programları aracılığıyla olacağından, söz konusu miktarların Maliye Bakanlığına iadesi Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğünce yapılacaktır.

Kanuna ve 506, 1479, 2925 ve 2926 sayılı kanunlara göre aylık ve gelir olarak her ay ödenecek tutarlara göre yıllar itibariyle, 5454 sayılı Kanuna göre yapılacak ek ödeme miktarlarına 2011/58 nolu Genelge eki (Ek-25) tabloda yer verilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ