Eş Durumu Atamasında İstenecek Belgeler

Eş Durumu Atamasında İstenecek Belgeler
Eş Durumu Atamalarında İstenecek BelgelerKamu kurumlarında çalışanların eş durumu nedeniyle istediği il-ilçeye atanmak için birçok prosedür bulunuyor. Eşinin çalıştığı yere atanarak aile bütünlüğünün korunması için çeşitli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Eşi kamu kurumunda çalışanların başvuru şartları daha kolay oluyor. Ancak eşi özel sektörde veya kendi iş yerinde çalışan memurun eş durumu nedeniyle tayini için daha detaylı belgeler ibraz etmesi gerekiyor.

Şu anki mevzuatımız da ;b) Eşi; kamu kurum ve kuruluşları dışında 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin (a) ve (b) bentleri kapsamında sigortalı olarak çalışanlardan;

1) Eşinin çalışmakta olduğu iş yerinden alınacak görev yeri belgesi,

2) Eşinin çalışmakta olduğu iş yerinin çalışır durumda olduğunu gösterir bağlı bulunduğu vergi dairesinden veya ilgili meslek teşekkülünden alınacak belge,

3) Başvuru tarihinden itibaren geriye dönük son iki yıllık süre içinde en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının halen devam ettiğini gösterir belge,

4) Aile kütüğüne işlenmiş kişisel bilgilerin özetlerini gösterir nüfus kayıt örneği ya da Nüfus Hizmetleri Kanununun 23 üncü maddesinde belirtilen süre içerisinde Uluslararası Aile Cüzdanı örneği.
(2) Öğretmenlerin bu özür durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için eşinin, atanmak istediği yerde sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışması ve bu durumu belgelendirmeleri gerekmektedir.

Bu belgelerden birisinin bile eksik olması halinde eşin ataması yapılmamaktadır.


Bir önceki yazımız olan Hastane ve postanede Kürtçe! başlıklı makalemizde çözüm süreci, etnik ayrımcılık ve kürt memur alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hakan dedi ki:

    Yazınızın tarihi ne bilemiyorum ama yeni yasa ile bu süre 3 yıla uzatıldı deniyor,

    “3) Başvuru tarihinden itibaren geriye dönük son iki yıllık süre içinde en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının halen devam ettiğini gösterir belge,”

    Ben iki yıldır özel sektörde aynı kurumda kesintisiz sigortalıyım, eşim öğretmen tayin istemesi durumda herhangi bir sorun yaşar mıyız?

BİR YORUM YAZ