Hangi memura baş örtüsü takmak yasak?

Hangi memura baş örtüsü takmak yasak?

turbanKılık Kıyafet Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler kapsamında kamu kurumlarında başörtüsü yasağı kaldırılıyor. Başbakan Erdoğan tarafından dün açıklanan 18 maddelik demokratikleşme paketinden kamuda türban özgürlüğü çıktı. Başbakan kamuda çalışan ve başörtüsü takan memurları sevindiren maddeyi açıkladı. Ancak sadece üç kurumda türban yasağı halen devam ediyor.  Peki yasak kapsamındaki kurumlar hangileri? Hangi memurlara baş örtüsü takmak hala yasak?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün düzenlenen basın toplantısında Demokratikleşme Paketini açıkladı. Pakette açıklanan reformlardan sadece idari düzenleme gerektirenler de olduğunu söyledi.

Erdoğan; bu düzenlemeleri, Bakanlar Kurulu Kararı, genelge ya da yönetmelik değişikliğiyle gerçekleştirmenin mümkün olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

Kılık Kıyafet Yönetmeliğini değiştirerek kamu kurumlarında başörtüsü yasağını kaldırıyoruz. ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik’ kadın ve erkekler için kısıtlayıcı hükümler içeriyordu. Bu kısıtlamalar, çalışma hakkını, din ve vicdan özgürlüğünü ihlal ediyor, ayrımcılık içeriyordu. 

Yönetmeliğin 5’inci maddesinde değişiklik yaparak kadın çalışanların giyimleri üzerindeki ayrımcı ihlalleri kaldırıyoruz. Resmi elbise giymek zorunda olan, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını, Emniyet mensuplarını, Yargıda Hakim ve Savcıları bunun dışında tutuyoruz.’

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ