İki Milyon Memura Şok!

İki Milyon Memura Şok!

memura-3-yilda-bir-tayin-geliyorİki milyon memuru yakından ilgilendiren yeni düzenlemeyle memura 3 yılda bir tayin şartı geliyor. Uzun süredir üzerinde çalışılan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki değişiklik paketi tamamlandı. Bu durumda 2 milyon 100 bin memur her üç yılda başka şehirde görev yapacak.

Birkaç bakanlığın bir süredir düzenlemeler yaptığı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu‘ndaki değişiklik paketi son şeklini aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Bakanlar Kurulu toplantısında paket hakkında bilgi verdi. Yeni paket memurları yakından ilgilendiren radikal değişiklikler getiriyor.

Memur Üç Yılda Tayin Edilecek 

Belirli sürede görev yeri değişikliği gerektiren rotasyon uygulaması şu an asker ve polis için uygulanıyor. Ancak bu uygulamanın yaygınlaştırılması planlanıyor. Buna göre 2 milyon 100 bin memur her üç yılda bir şehir değiştirecek. Yeni düzenlemeyle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde personel açığı karşılanmış olacak. Ancak eş durumu ve unvanlı kadrolara ilişkin tayinlerde nasıl uygulama Başbakan Erdoğan’ın rotasyon uygulamasıyla ilgili talimatı bizzat verdiği söyleniyor.

Beş Yılda Üst Yöneticilik

Pakette üst düzey atamalarla ilgili değişiklik yapıldı. Hali hazırda kamu kurumlarında daire başkanı ve üstü görevlere atanabilmek için en az 8, 10 ve 12 yıl görev yapmış olmak gerekiyor. Bu süre artık beş yıla çekiliyor. Beş yılını dolduran memur üst düzey yöneticiliklere atanabilecek. Kamuda müsteşar, müsteşar yardımcısı, başkan ve genel müdür olabilmek için özel sektör çalışmaları da dikkate alınıyordu. Bundan böyle özel sektör çalışanları, kamuda daire başkanı olabilecek.

4-5 Yılda Bir Üst Düzey Yönetim Değişecek 

Yeni düzenlemeyle genel müdür ve üzeri kadrolara süre sınırlamasıyla atama yapılacak. 4 veya 5 yıl olarak belirlenecek süre sonunda, görev süresi bitmiş olacak. Bu durumla görevden alınan kişinin mahkeme kararıyla tekrar göreve dönmesi önlenecek. Bürokraside üst yönetim kadrosunun görev süresini hükümet belirleyecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ