İşte Memurların Yeni Yasakları

İşte Memurların Yeni Yasakları

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre memurlara gelen son yasaklar şöyle..

Devlet memurlarına hem mesai saatlerinde, hem mesai saatleri dışında bazı faaliyetlerde bulunmaları yasaklandı.

İşte 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre Memurlara gelen yasaklar.

TOPLU EYLEM VE HAREKETLERDE BULUNMA YASAĞI

657 sayılı kanunda geçen bu yasak,  ferdi hak arama eylemi değil, toplu olarak yapılan hak arama eylemidir.

GİZLİ BİLGİLERİ AÇIKLAMA YASAĞI

Devlet memurlarının tümü, kamu hizmetleriyle ilgili gizli bilgi olarak nitelendirilen bilgileri, görevlerinden ayrılmış bile olsalar, yetkili bakanın yazılı izni olmadıkça açıklamaları yasak­lanmıştır.

İKİNCİ GÖREV YASAĞI

DMK, ikinci görevi, ilke olarak yasaklamıştır. Fakat bu kurala bazı istisnalar da ilave edilmiştir. Örneğin Üniversite öğretim üyeleri, kurumlarından izin almak koşuluyla KİT yönetim kurulu üyesi; belediyelerdeki yönetici personel, belediye şirketlerinin yönetim kurulu üyesi veya başkanı olabilirler.

SİYASİ PARTİLERE GİRME YASAĞI

Devlet memurları, herhangi bir siyasi partiye üye olamazlar. Ana yasa’nın 68. maddesinin son fıkrasında, siyasi partilere üye olamayacak kamu görevlileri ayrı ayrı sa­yılmıştır. Buna göre, hâkimler ve savcılar, yüksek yargı organlarının mensupları, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, yüksek öğretim öncesi öğrenciler ve silahlı kuvvetler mensupları siyasi partilere üye olamazlar.

AYRILDIĞI KURUMA KARŞI GÖREV ALMA YASAĞI

Memurların görevden ayrıldıktan sonra belirli bir süre, eski kurumlarına karşı görev ve iş alma yasağı konulmuştur. Bunun amacı, önceden sahip olduğu stra­tejik ya da gizli bilgileri görev aldığı yeni işletme için kullanabilmesi, görevde iken ileride görev alacağını düşündüğü firmalara ayrıcalıklı muamele yapma olasılığı gibi etik sorunları önlemektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ