Kamudaki taşeron işçiye kadro mu geliyor?

Kamudaki taşeron işçiye kadro mu geliyor?

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli taşeron işçilere kadro verilmesine dair haberler belli aralıklarla gündeme geliyor. Taşeron işçilerin beklediği kesin kadro kararı henüz verilmedi. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Çalışma Bakanı Çelik yeni düzenlemeyle kamudaki taşeron işçi uygulamasını azaltmayı hedeflediklerini belirtti. Bur durumda kamudaki 586 bin çalışana kadro verilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

586 bin taşeron kamu işçisine kadro mu geliyor? 

Kamuda çalışan taşeron işçilerin devlette kadroya alınması konusu sosyal güvenlik alanında yapılacak yeni düzenlemelerin görüşüldüğü üçlü danışma kurulunda, gündeme geldi.

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Bakan Faruk Çelik’in taşeronlaşmaya ilişkin yeni düzenlemeyle kamuda taşeron çalıştırılmasına sınırlama getirmek istediğini belirtti.

Taşeron işçilere yaptırılan işlerin doğrudan kadrolu kamu işçisine yaptırılması hedefleniyor. Bakanın taşeron işçilik konusunda yeni önerilerini ‘değerlendirilebilir’ bulduklarını belirten Arslan, şunları söyledi: “Taşeron işçilik mevzuatının tanım bölümündeki ‘işin gereği’ ifadesi çıkarılıyor. ‘Sadece teknolojik ve uzmanlık gerektiren işlerde alt işverene verilebilir’ deniyor.

Bu bizim talebimizi karşılamıyor. İzlenimimiz şu ki; Sayın Bakan alt işverenliği kamuda sınırlamak istiyor. Sayın Bakan bize, ‘Daha önce kamuda çalışıp dava açan taşeron işçilerine kamuda kadro verilebilir, halen yaptıkları işi kamu işçisi olarak yapabilirler’ dedi. Bize anlamlı geldi. Çok sayıda davayı kazanmış taşeron işçi var. Onlar için kadro deniyor. Ancak eğer bu hak verilirse kamuda çalışan tüm taşeron işçiler için bu durum emsal teşkil edebilir.”

DİSK ve TÜRK-İŞ elele

Hak-İş Başkanı Arslan, taşeron işçilik ve esnek çalışma konusunda diğer sendikalarla ortak hareket etme kararı aldıklarını belirtirken, Çelik’in bu konularda da tıpkı kıdemde olduğu gibi “uzlaşma” istediğini söylediğini belirti.

Taşeron işçilik konusunda uluslararası düzenlemelerin örnek alınması gerektiğini ifade ederken, kamu taşeron işçinin kadroya alınması için ayrıca İhale Yasası ve kamuda ilk defa işe girişi düzenleyen yasanın değiştirilmesi gerekeceğini söyledi.taseron-isci

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. abdurrahman dedi ki:

    İyi de işkur da çalışanlar içinde bu geçer li mi? Bunun bilgisi neden verilmiyor?

BİR YORUM YAZ