Kayyum nedir? Nasıl kayyum olurum?

Son günlerde paralel yapıya yakınlığı nedeniyle el konulan bazı şirketlere Kayyum atandığına dair haberlerle, Kayyum mesleği tartışılır hale geldi. Kayyum nedir, kimler kayyum olabilir ve kayyum maaşı en çok yanıtı aranan sorular haline geliverdi. Koza İpek ve Kaynak Holding şirketlerinin başına getirilen kayyumların maaşı basına yansıyınca herkesin aklına takılan “Nasıl kayyum olurum?” sorusu bir anda sosyal medyada en çok yankılanan konu oldu.

Türk Dil Kurumu’na göre kayyumun “Belli bir malın yönetilmesi veya belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse.” olarak açıklanıyor.Kayyum-nedir-Nasil-kayyum-olurum

Günlerdir en çok konuşulan konu olan ‘kayyumluk’ Hürriyet’te de ele alınarak meraklıların bilgisine sunuldu. Kaynak Holding’e  atanan Kayyumların alacağı aylık ücret 105 bin lira olarak duyulunda, nasıl kayyum olunur, kayyum maaşı nasıl belirleniyor ve görev süresi ne zamana kadar devam eder? Bu soruların yanıtları uzmanlar yanıtladı.

Koza İpek Grubu ve Kaynak Holding’e bağlı toplam 19 şirket ile bir dernek ve vakfa yapılan 7 kişilik kayyum heyeti ataması, şirket başına 5’er bin liradan  kayyum başına aylık 105 bin lira maaş ödenecek olması tartışmaları beraberinde getirdi.

Kayyumlara “Aylık 105 bin lira maaş” gündeme gelince “Kayyum” hakkında merak edilen soruları konunun uzmanları yanıtladı.

*KAYYUM KİMLERDEN SEÇİLİYOR?

-Hukuktaki ifade şekli ‘Kayyım’ olan ancak gündelik dilde kayyum olarak bilinen kayyum atamasını mahkeme yapıyor. Normalde her yargı çevresinde bağlı bulunan bir yargı komisyonu var. Bu komisyonda, bilirkişi ve kayyumlar listesi bulunuyor. Mahkemeler veya sulh ceza hakimlikleri de atayacakları kayyumları bu listeden seçebiliyor. Ancak bu şart değil, hakim re’sen de atama yapabilir. Kendisinin yaptığı araştırma veya savcılığın önerisi doğrultusunda kayyum ataması yapabilir.

*ÜCRETLER NASIL BELİRLENİYOR

-İki tür kayyumluk var. Biri yönetici, diğeri denetçi kayyum. Yönetici kayyumlar sorumlulukları fazla olduğundan, diğerlerine göre daha fazla ücret alıyor. Ticaret davalarında kayyumlara ödenen ücret aylık 1000-2000 lira arasında değişiyor. Ücret belirlemede, şirketin cirosu, kayyumların çalışma saatleri göz önüne alınarak belirleniyor. Yasada net bir hüküm olmadığı için, mahkeme heyeti ve sulh ceza hakimi takdir yetkisini kullanarak bir ücret belirleyebiliyor.

*KAYYUMLUK NE ZAMANA KADAR SÜRER?

-Kayyumluk genellikle ticaret davalarında uygulanıyor. Özellikle mali sıkıntıya giren şirketlerin iflas erteleme davalarında mahkeme kayyum ataması yapıyor. Bu davalarda bir kayyum en fazla 4 yıl görev yapabilir. Mahkeme, soruşturma aşamasında atanan kayyumlarla devam edebileceği gibi, değiştirebilir de görevlerine son da verebilir.

*KİMLER KAYYUM OLARAK SEÇİLEMEZ

-Bilirkişilik gibi kayyumluk uygulamasında da ‘uzmanlık’ önemli. Kayyum olarak atanan kişinin, başına geldiği şirketin faaliyet alanları iş ve işleyişini biliyor olması asgari şart. Öte yandan, kayyum olarak atanan kişinin mahkûmiyet almamış olması da gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*